Pronađeno izgubljeno blago evropskih vladara u kripti katedrale

Pronađeno izgubljeno blago evropskih vladara u kripti katedrale
Krune istočnoevropskih vladara (foto: PAP/Valdemar Doveiko)

Srednjovekovne krune istočnoevropskih kraljevskih porodica pronađene su skrivene još od Drugog svetskog rata u zidu katedrale.

Arheolozi su otkrili zbirku izgubljenog blaga u kriptama katedralne bazilike Svetog Stanislava i Svetog Ladislava Vilnjuskog, koja se nalazi u glavnom gradu Vilnjusa u Litvaniji.

Katedrala je služila je kao mesto za ceremonije inauguracije litvanskih monarha od ranog 15. veka.

Blago je bilo sakriveno tokom izbijanja Drugog svetskog rata 1939. godine. Litvanija je pala pod sovjetsku kontrolu i uspostavljena je litvanska SSR. Nakon što je Litvanija ponovo stekla nezavisnost, učinjeno je nekoliko pokušaja da se za njima traga. Međutim, kraljevsko blago je pronađeno 16. decembra prošle godine.

Skriveno kraljevsko blago

Kraljevske insignije su napravljene u pogrebne svrhe i postavljene u sarkofage u vreme sahranjivanja kraljeva. U njih spada nekoliko kruna, prstenova, lanaca, skiptar, kugla i ploče na kovčezima. Grobne oznake pomogle su u identifikaciji vladara. Tu je Aleksandar Jagelon, veliki vojvoda Litvanije i kralj Poljske (1492-1501). Kao i dve žene Sigismunda II Avgusta, koji je takođe bio veliki vojvoda Litvanije i kralj Poljske – Elizabeta od Austrije (poznata i kao Elizabeta Habzburg) i Barbara Radzivil.

Kraljevske insignije pronađene skrivene u katedrali u Litvaniji (foto: PAP/Valdemar Doveiko)

Dinastije Jagelona i Habzburga bile su među najmoćnijim porodicama u Evropi

Otkrivena grobna obeležja litvanskih i poljskih vladara su neprocenjivo istorijsko blago, simboli duge tradicije litvanske državnosti, znaci Vilnjusa kao prestonice i veličanstvena zlatarska i juvelirska dela“, rekao je mitropolit Vilnjusa, nadbiskup Gintaras Grušas.

Po mišljenju stručnjaka, kraljevske regalije trebale su da budu deo nadgrobnih obeležja nakon smrti evropskih vladara. One će biti konzervirane i restauirane i predstavljene javnosti.


Izvor: Nauka u Poljskoj

Registrujte se na Sve o arheologiji

Prijavite se na našu mejl listu i budite prvi koji će dobiti vesti iz sveta arheologije

Ne šaljemo spamove! Pročitajte naša pravila korišćenja za više informacija.

Podelite sadržaj na:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »