Vek od revolucionarnog otkrića – Dete iz Taunga

Vek od revolucionarnog otkrića – Dete iz Taunga
Dete iz Taunga (Didier Descouens via Wikipedia, CC BY-SA 4.0)

Pre 100 godina, otkrivena je fosilna lobanja trogodišnjeg deteta, poznata kao „Dete iz Taunga“, u Južnoj Africi. Ova fosilna lobanja pripadala je vrsti Australopithecus africanus i bila je među prvim otkrivenim ljudskim fosilima u Africi. Otkriće je privuklo pažnju na Afriku kao kolevku čovečanstva.

Pre jednog veka, otkrivena je fosilna lobanja hominina koja je potresla svet. To je ujedno bio prvi fosil izumrle vrste koji je pronađen u Africi. Ovaj važan fosil potvrdio je Afriku kao rodno mesto čovečanstva i revolucionisao naše razumevanje evolucije.

Prvi fosil izumrle vrste

Fosilna lobanja stigla je na vrata australijskog anatoma i lekara Rejmonda Darta na dan njegovog venčanja. Dvojica muškaraca, radnika iz kamenoloma, donela su mu kutije u kojima su se nalazili blokovi kalcifikovanog sedimenta iz kamenoloma krečnjaka u Južnoj Africi. Dart je mukotrpno uklonio fosilnu lobanju iz ovog materijala. Kutije su zapravo sadržale ono što će postati jedan od najpoznatijih fosila na svetu.

Rejmond Dart sa lobanjom Australopithecusa africanusa (izvro: Leaky Foundaton)

Godinu dana kasnije, Dart je objavio svoj opis u časopisu Nature, tvrdeći da je fosil pripadao novoj izumrloj ljudskoj vrsti Australopithecus africanus (južni majmun iz Afrike) ili „karici koja nedostaje“ u porodičnom stablu između živih majmuna i Homo sapiensa. Fosil je dobio nadimak „Taung Child“ ili „Dete iz Taunga“, prema mestu otkrića i starosnoj dobi fosila.

Fosil Deteta iz Taunga i evolucioni značaj

Dartov opis bio je zapanjujući jer je reč o vrsti koja je više nalik na majmuna nego na čoveka, što je zauzvrat ukazivalo da je evolucioni put čovečanstva nastao u Africi. To je bio prvi dokaz koji je potvrdio tvrdnju britanskog prirodnjaka Čarlsa Darvina da su majmuni i ljudi delili zajedničkog pretka i da čovečanstvo potiče iz Afrike.

Međutim, bilo je stvari koje Rejmond Dart nije mogao znati i detalje koje je pogrešno protumačio. Čak i danas, vek kasnije, ovaj fosil postavlja pitanja o ljudskoj evoluciji.

3D rekonstrukcija Deteta iz Taunga (autor: Cicero Moraes)

Sada znamo da je Australopithecus africanus sporedna grana u ljudskoj evoluciji, a ne direktan predak Homo sapiensa. Takođe, Rejmond Dart je mislio da je Dete iz Taunga bilo šestogodišnje dete sa kapacitetom lobanje od 520 kubnih centimetara. Kasnije analize iz 1980-ih pokazale su da je dete imalo oko 3,8 godina u trenutku smrti, sa mozgom veličine oko 405 kubnih centimetara. Ove promene postavljaju važna pitanja o razvoju detinjstva i evoluciji ljudske vrste.

Dete iz Taunga živelo je pre 2,8 miliona godina. Fosil je veoma značajan jer su anatomska obeležja, poput foramena magnuma, karakteristična za dvonožno hodanje, što je revolucionisalo naše razumevanje evolucije.

Naučnici veruju da ga je napao i ubio orao, na šta ukazuje povreda na lobanji.


izvori: Human Origins, Nature, Wits University

Registrujte se na Sve o arheologiji

Prijavite se na našu mejl listu i budite prvi koji će dobiti vesti iz sveta arheologije

Ne šaljemo spamove! Pročitajte naša pravila korišćenja za više informacija.

Podelite sadržaj na:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »