2.500 godina star savijeni mač otkriven u močvari

2.500 godina star savijeni mač otkriven u močvari
Ritualno savijeni mač prilikom pronalaska (foto: Vejle Museerne)

U močvarama Danske otkriven je izuzetno redak ritualno savijeni mač iz kasnog bronzanog doba.

U opštini Egedal, arheo-amater s detektorom metala naišao je na fascinantno otkriće: ritualno savijeni mač iz oko 500. godine p.n.e. Ovo je jedan od najranijih dokaza upotrebe gvožđa u Skandinaviji, navodi se u saopštenju. Otkriven u močvarnom području Værebro Adal, ovaj artefakt donosi nova saznanja o spiritualnim praksama i tehnološkoj tranziciji bronzanog ka gvozdenom dobu.

U ovom delu nalaze se močvare, što je od presudnog značaja za očuvanje arheološkog materijala. Ritualno savijeni mač i drugi predmeti iz kasnog bronzanog i ranog gvozdenog doba, deponovani su kao ritualna ponuda u močvari. Klaus Falsbi je odmah kontaktirao ROMO, organizaciju muzeja koja ima kulturno-istorijsku odgovornost za opštinu Egedal.

Ritualno savijeni mač (foto: Vejle Museerne)

Prema arheologu Emilu Vinteru Struveu, ritualne ponude pronađene u regionu uglavnom datiraju iz ranog do srednjeg bronzanog doba. Međutim, ponude iz kasnog bronzanog doba su neverovatno retke, što sugeriše da je tradicija bila manje praktikovana u to vreme.

Značajan ritualno savijenog mača

Savijeni mač, primetio je Struve, posebno je značajan. Mač sadrži bronzu i gvožđe, materijale koji predstavljaju razvojni tehnološki pejzaž tog perioda. Gvozdene zakovice mača su među najranijim poznatim upotrebama gvožđa u Danskoj, što sugeriše da je napravljeno oko 500. godine pre nove ere.

Dizajn ukazuje da nije napravljen lokalno, već je uvezen iz regiona severno od Alpa, verovatno pod uticajem halštatske kulture – ratničkog društva koje je dominiralo kasnim bronzanim dobom u Evropi. Time se otvara priča o trgovini, migraciji i kulturnim razmenama tog vremena.

Pre nego što je mač žrtvovan, ritualno je savijan kako bi postao neupotrebljiv kao oružje. Na osnovu svojih materijala i zamršenog dizajna, to je osiguralo da ostane vredna i značajna ponuda.

Registrujte se na Sve o arheologiji

Budite u toku! Prijavite se na našu mejl listu i svake srede u 12h saznajte najnovije vesti iz sveta arheologije

Ne šaljemo spamove! Pročitajte naša pravila korišćenja za više informacija.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »