Zlatni jezici i nokti pronađeni u ptolomejskim grobnicama

Zlatni jezici i nokti pronađeni u ptolomejskim grobnicama
Zlatni jezici i nokti sa mumija iz ptolomejskog perioda (foto: Ministry of Tourism and Antiquities)

Arheolozi su pronašli zlatne jezike i nokte na mumijama iz ptolomejskog perioda.

Zajednička španska i egipatska arheološka misija koja je iskopavala drevni grad Oksirinh iskopala je 52 mumije iz ptolomejske ere (305-30. g.pne). Njih 13 je imalo zlatne jezike još u ustima, a jedna je imala i zlatne nokte.

Arheolozi sa Univerziteta u Barseloni i Instituta za drevni Bliski istok iskopavaju drevni Oksirinh od 1992. godine.

Zlatni jezici i nokti imali su za cilj da poboljšaju njihov govor i gestove kako bi privukli Ozirisa i druge bogove koji su odlučivali o njihovom ulasku u zagrobni život. Ovo su prvi zlatni jezici i nokti otkriveni na lokalitetu Al-Bahansa.

Pronađeno je oko 300 egipatskih mumija

Arheološki tim je otkrio i pravougaonu kamenu grobnicu koja je vodila do grobnice sa zasvođenim svodom i tri odaje. Oko 300 mumija pronađeno je jedna pored druge u odajama iz ptolomejskog perioda. To je dokaz zajedničkog sahranjivanja.

Druga grupa pogrebnih komora pronađena je u susednom grobnom oknu, od kojih je jedna bila ukrašena hijeroglifskim natpisima jarkih boja i zidnim slikama koje identifikuju vlasnika grobnice kao čoveka po imenu Ven-Nefer. Slike prikazuju Ven-Nefera i njegovu porodicu kako prinose ponude božanstvima Anubisu, Ozirisu, Atumu, Horusu i Totu. Plafon je oslikan nebeskom scenom bele boginje Nut u toplesu na plavoj pozadini okružene zvezdama.

Scena na zidu grobnice (foto: Ministry of Tourism and Antiquities)

Posebno važna slikana scena prikazuje pokojnika koga je balsamovao Anubis. Lice mumije je presvučeno tankim, ali potpuno neprozirnim slojem zlata. Zlatom su obojena i lica Ozirisa, Izide i Neftide ispred i iza pokojnika. Zlatno ofarbana lica poput ovih nikada ranije nisu pronađena u Oksirinhusu.

Mumije sa zlatnim jezicima

U jednoj grobnici su bili ostaci odrasle žene. Opljačkana je u antici ubrzo nakon sahranjivanja pokojnica. Ali lopovi nisu pokupili svo blago. Arheolozi su pronašli perle, amajliju za glavu, figuricu boga Horusa i još dva zlatna jezika.

Zlatni jezik (foto: Ministry of Tourism and Antiquities)

Još jedna grobnica je još uvek bila zapečaćena kada su je arheolozi otkrili. U njoj se nalazio sarkofag sa mumificiranim ostacima odraslog muškarca sa zlatnim jezikom. Tim je takođe pronašao amajliju srca od skarabeja koji je još uvek na mestu, što je veoma retko otkriće.

Različiti predmeti iz grobnica iz ptolomejskog perioda (foto: Ministry of Tourism and Antiquities)

Otkrili su četiri kanopske posude sa njegovim balsamovanim organima i 400 komada pogrebne grnčarije. Među njima su  amajlije, Džed stubovi, oči Vadžeta i figurice božanstava. Trenutno se proučavaju i prevode natpisi na kanopskim posudama. Oni će verovatno identifikovati preminulog.

Registrujte se na Sve o arheologiji

Prijavite se na našu mejl listu i budite prvi koji će dobiti vesti iz sveta arheologije

Ne šaljemo spamove! Pročitajte naša pravila korišćenja za više informacija.

Podelite sadržaj na:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »