Otkrivene tajne čuvenog mozaika Aleksandra Velikog
Poznati mozaik Aleksandra Velikog pronađen je u Pompeji pre oko 200 godina. Mozaik sadrži oko 2 miliona sićušnih komada kamenčića iz oblasti izvan njegovog carstva.
Čuveni mozaik Aleksandra Velikog, otkriven u Pompeji, sadrži oko 2 miliona sićušnih kamenčića poreklom iz regiona daleko izvan njegovog drevnog carstva, prema novoj analizi mozaika Aleksandra Velikog.
- Otkrivena lokacija bitke kod Granika – prva pobeda Aleksandra Velikog
- Otkrivena freska poslednjeg vizantijskog cara Konstantina XI Paleologa
- Konačno identifikovani pokojnici u kraljevskim grobnicama u Vergini – porodica Aleksandra Velikog
Dok se Aleksandrovo carstvo protezalo od Balkana do današnjeg Pakistana, ovi komadi kamena i minerala, ili tesere, potiču iz kamenoloma širom Evrope — uključujući Italiju i Pirinejsko poluostrvo — kao i iz Tunisa. Studija je objavljena u časopisu PLOS One.
Mozaik Aleksandra Velikog
Antički mozaik, za koji se procenjuje da je star 2.000 godina, zatrpan je vulkanskim pepelom kada je 79. godine eruptirao Vezuv, uništivši grad Pompeju.
Otkopan je 1831. godine u kući bogate porodice, poznatoj kao Kuća Fauna. Danas se čuva u Nacionalnom arheološkom muzeju u Napulju.
Mozaik Aleksandra se smatra „najvažnijim mozaikom rimskog doba“, napisali su autori u studiji. Prikazuje Aleksandra, koji je vladao od 336. do 323. godine pre nove ere, i makedonsku vojsku kako trijumfuje nad persijskim kraljem Darijem III i njegovim snagama.
Usamljeno drvo u pozadini nagoveštava da je reč o bici kod Isa, koja se odigrala 333. godine p.n.e. na sadašnjoj tursko-sirijskoj granici. Prema arapskim i srednjovekovnim tekstovima, uključujući i one iz Marka Pola, ova bitka je bila poznata meštanima kao „bitka suvog drveta“ (ili „usamljenog drveta“).
Šta moderne tehnike otkrivaju o mozaiku?
Nacionalni arheološki muzej Napulja pokrenuo je 2020. godine projekat restauracije koji je podrazumevao neinvazivno proučavanje mozaika. Tim je koristio nekoliko tehnika, uključujući prenosivu rendgensku fluorescenciju (pXRF), koja koristi rendgenske zrake kako bi pomogla u identifikaciji elemenata unutar objekta. Otkrili su da su „tesere sastavljene od deset vrsta boja majstorski kombinovanih kako bi se poboljšali umetnički efekti koji karakterišu Aleksandrov mozaik“.
Deset boja uključivalo je nijanse bele, braon, crvene, žute, roze, zelene, sive, plave, crne i staklaste (staklene). Boje su imale širok spektar mikro tekstura koje su „majstorski kombinovane da bi poboljšale umetničke efekte umetničkih dela“, napisali su istraživači u radu.
Autori su primetili da su drevne zanatlije posebnu pažnju obraćale na Aleksandrovo lice. Sastoji se od nekoliko nijansi ružičastih tesera sa značajnim promenama u efektima luminiscencije koje su verovatno povezane sa različitim hemijskim sastavom tesera. Ovakvi detalji objašnjavaju zašto je ovo „možda najpoznatiji i najpoznatiji prikaz njegovog lica u drevnoj umetnosti“, pišu u studiji.
Poreklo kamenčića za Aleksandrov mozaik
Što se tiče porekla tesera, naučnici su pogledali kamenolome koji su korišćeni u rimsko doba. Na primer, „neke od belih tesera mogu biti povezane sa Marmor Lunensis [beli kristalni krečnjak] iz kamenoloma Apuanskih Alpa (Italija). On je počeo da se kopa za mermer u 1. veku pre nove ere i više se nije koristio, sve do 3. veka naše ere“.
U međuvremenu, intenzivne ružičaste tesere su možda potekle iz Portugala, neki od žutih blokova su možda došli iz rimskog grada Simitusa u današnjem Tunisu, a tamnocrveni komadi mogu biti sa rta Matapan u Grčkoj.
Istraživači su takođe otkrili tragove prirodnog voska i mineralnog gipsa. Oni su verovatno primenjeni kao zaštitni sloj tokom projekata restauracije u modernoj eri.