Arheolozi otkrili 2,500 godina star grob Amazonke

Arheolozi otkrili 2,500 godina star grob Amazonke
Amazonka, ilustracija (sliku generisala veštačka inteligecija)

U visoravni Jermenije, arheolozi su pronašli 2,500 godina star grob žene koja je bila ratnica.

U grobu se nalazila žena koja je umrla od povreda nanetih oružjem, od strane više napadača.

Na osnovu rana na njenom skeletu i pripoja mišića koja ukazuju intenzivnu fizičku aktivnost, može se prepostaviti da je bila ona vrsta amazonske ratnice o kojima su pisali stari Grci.

Od 9. do 6. veka pre nove ere, u Jermeniji je cvetalo kraljevstvo Urartu. Bilo je dobro povezano sa velikim carstvima od Mediterana do Indije. Ekonomija kraljevstva Urartu bila je fokusirana na lov, vojsku i trgovinu. Njihovi neprijatelji bili su Skiti, koji su pokušavali da osvoje gorje. Njih su odbijali obučeni urartski strelci. Ratnici iz ovog regiona nisu bili samo muškarci, već i žene.

Grupa jermenskih istraživača u radu International Journal of Osteoarchaeology detaljno opisuje svoje istraživanje skeleta sa nekropole Bover I u provinciji Lori. Grob mlade žene, od 20 godina, pronađen je 2017. godine zajedno sa keramičkim posudama i nakitom koji datiraju u gvozdeno doba ili ranojermenski period (8.-6. vek pre nove ere).

Grob ratnice – Amazonke

Na osnovu analize kostiju, antropolozi su uočili jake pripoje mišića na i više nanetih povreda u trenutku smrti. Zbog toga su počeli da sumnjaju da je i ona jedna od ratnica – Amazonki.

Mišići ove žene u gornjem delu tela bili su jaki, što ukazuje na intenzivnu fizičku aktivnost.

Sahrana ratnice (foto: Khudaverdyan et al. 2019)

Konkretno, ženini grudni i deltoidni mišići bili su korišćeni za savijanje i istezanje ruke na ramenu“, pišu autori. Ova analiza navodi na tumačenje da je bila obučeni strelac i da je navlačila luk preko grudi.

Njene butne kosti su takođe bile dobro razvijene sa izraženim glutealnim mišićima, verovatno „povezanim sa specifičnim aktivnostima, kao što je jahanje“, navode istraživači.

Amazonka umrla u borbi

U njeno levo koleno pronađen je gvozdeni vrh strele. Međutim, ona nije odmah umrla, budući da su pronađeni tragovi zarastanja kosti oko vrha strele. Ostale tri povrede uočene na njenom skeletu su nastale otprilike u isto vreme, odnosno u vreme njene smrti.

Više povreda na telu koje su nastale u trenutku smrti (foto: Khudaverdyan et al. 2019)

Njen levi kuk i desna butina imali su tragove posekotina, dok joj je leva potkolenica bila izbodena. Pored toga, činjenica da je zadobila najmanje dve različite vrste posekotina neposredno pre smrti, najverovatnije od sekire i od mača, ukazuje da ju je ranilo više osoba. „Pretpostavljamo da je umrla u borbi“, zaključuju.

Jermenske ratnice inspiracija za priču o Amazonkama

Grobovi ratnika na drugim mestima u Jermenskoj visoravni pokazuju slične tragove povreda na skeletima. Na lokalitetu Karašamb postoji najmanje pet muških ratnika. Ali ova sahrana je jedan od retkih primera žene ratnice. Iako se zna da su se muškarci i žene u ovoj kulturi borili zajedno, fizičkih dokaza, do sada, nije bilo.

Rekonstrukcija kako je Amazonku pogodila strela u koleno, čiji je vrh ostao u kolenu (foto: Khudaverdyan et al. 2019)

Autori rada veruju da je ova vrsta žena ratnika možda bila osnova za drevnu grčku priču o Amazonkama. Amazonke su žestoke ratnice, za koje se ističe da žive u istočnom delu teritorije Male Azije, blizu današnje Jermenije.

Registrujte se na Sve o arheologiji

Prijavite se na našu mejl listu i budite prvi koji će dobiti vesti iz sveta arheologije

Ne šaljemo spamove! Pročitajte naša pravila korišćenja za više informacija.

Podelite sadržaj na:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »