Arheolozi otkrili 3.400 godina staru radionicu za obradu žada

Arheolozi otkrili 3.400 godina staru radionicu za obradu žada
Arheolozi otkrili radionicu za obradu žada (foto: Sichuan cultural relics and archaeology research institute)

Kineski arheolozi otkrili su radionicu za obradu žada koja je nastala pre više od 3.400 godina u ruševinama Sanšingdui u jugozapadnoj kineskoj provinciji Sečuan.

Prema Xinhua, radionica iz bronzanog doba u kojoj su se obrađivali kamen i žad otkrivena je u jugozapadnoj Kini. Smatra se da ova lokacija predstavlja zidinama ograđeni grad Kraljevstva Šu. Drevni grad da se prostire na više od 12 kvadratnih kilometara, a nastao je pre 4.500 godina.

Ruševine Sanšingdui pronađene su kasnih 1920-ih i smatraju se jednim od najvećih arheoloških otkrića 20. veka širom sveta.

Nova otkrića nude vitalni uvid u poreklo različitih dragocenih kulturnih relikvija i ističu izuzetna dostignuća drevne kineske civilizacije.

Prve analize pokazuju da je lokacija bila radionica za kamen i žad iz bronzanog doba.

Ovo je prvi put da je otkrivena zanatska radionica u Sanšingduiju. Nova otkrića će pomoći arheolozima da provere izvore sirovina za artefakte od žada i kamena.

Radionica za obradu žada i kamena (foto: Sichuan cultural relics and archaeology research institute

Otkriće radionice baca svetlo na nekoliko misterija, kao što su poreklo velikih količina sirovina od žada i kamena pronađenih u Sanšingduiju, tehnike korišćene u njihovoj izradi, proizvodni procesi i uključeni metodi distribucije“, rekao je Ran Honglin iz Istraživačkog instituta za kulturne relikvije i arheologiju provincije Sečuan.

Lei Ju, kustos muzeja Sanšingdui, veruje da su veliki gradovi iz dinastije Šang (1600-1046. g. p.n.e.) često imali koncentrisane prostore za zanatske radionice, slične modernim industrijskim zonama.

Prateći ove tragove, možda će biti moguće locirati dodatne radionice za pravljenje bronze, zlata i još mnogo toga.“

Registrujte se na Sve o arheologiji

Prijavite se na našu mejl listu i budite prvi koji će dobiti vesti iz sveta arheologije

Ne šaljemo spamove! Pročitajte naša pravila korišćenja za više informacija.

Podelite sadržaj na:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »