Arheolozi otkrili nove informacije o istoriji Čačka

Arheolozi otkrili nove informacije o istoriji Čačka
Arheološka iskopavanja u Čačku (foto: Narodni muzej u Čačku)

Narodni muzej Čačak završio je sezonu arheoloških istraživanja zapadno od Rimskih termi, otkrivajući fascinantne detalje o prošlosti ovog grada.

Arheološka istraživanja su deo plana za prezentaciju jedinog prezentovanog rimskog spomenika u zapadnoj Srbiji. Svaka nova sezona donosi nove informacije o istoriji Čačka.

Otkrivena nova prostorija termi i srednjovekovne nekropole

Pored još jedne prostorije termi za koju se do sada nije znalo, kao i najstarije srednjovekovne nekropole (11–12. veka) na prostoru Čačka koje su istraživane 2023. godine, ove godine su otkriveni nalazi koji govore o vremenu pre i posle izgradnje antičkog kupatila.

Ovi nalazi obuhvataju period mlađe praistorije, kao i rimsku epohu u doba 3. i 5. veka, naveli su arheolozi za portal Sve o arheologiji.

Arheološki ostaci (foto: Narodni muzej u Čačku)

Narodni muzej je i ove godine imao bogat i razgranat program. Arheološka iskopavanja koja se finansiraju iz sredstava Grada otkrivaju nove slojeve nasleđa, svrstavajući Čačak među retke urbane celine sa dobro proučenom prošlošću“, istakla je Delfina Rajić, direktorka Narodnog muzeja Čačak.

Artefakti iz rimskog perioda (foto: Narodni muzej u Čačku)

Najnovija istraživanja potvrđuju da na prostoru na kom su izgrađene terme postoje tragovi života iz sredine i druge polovine 3. veka. Otkrivena je velika količina antičke grnčarije, staklenih posuda, epigrafskih spomenika i keramičkih lampi. Posebno je zanimljivo otkriće ukrasnih igala i predmeta od roga i kosti“, kaže Aleksandra Gojgić, arheolog Narodnog muzeja Čačak.

Civilino naselje iz rimskog perioda

Rezultati sugerišu da smo na tragu civilnog naselja u funkciji rimskog utvrđenja otkrivenog u dvorištu Muzeja. Prostor na kom su nastale Terme predstavlja periferiju starijeg naselja koje se prostiralo prema severu. U tom naselju su živele porodice vojnika i zanatlije koji su proizvodili predmete za vojnu jedinicu. Jarak otkriven zapadno od termi predstavljao je fizičku granicu između naselja i prostora za sahranjivanje“, dodaje Vujadin Vujadinović, arheolog Narodnog muzeja Čačak.

Antička posuda (foto: Narodni muzej u Čačku)

Srednjovekovna nekropola i ostaci iz praistorije

Ove godine je istraživana i srednjovekovna nekropola, ukupan broj do sada istraženih grobova je preko 80. Više detalja o načinu života i zdravstvenom stanju srednjovekovne populacije, ističu arheolozi, dobiće nakon završenih antropoloških analiza koje na Medicinskom fakultetu sprovodi tim dr Ksenije Đukić. Tom prilikom se Narodni muzej Čačak se zahvaljuje Ministarstvu kulture Republike Srbije za sredstva za ove analize.

Jedan od 80 istraženih srednjovekovnih grobova (foto: Narodni muzej u Čačku)

Svojevrsno iznenađenje ove kampanje je prisustvo praistorijskog sloja sa kraja bronzanog i početka gvozdenog doba iz vremena oko 1000. godine pre naše ere. Kako zaključuje Vujadinović, „to može ukazivati na postojanje naselja iz ovog vremena u neposrednoj blizini“.

Rukovodioci istraživanja su Aleksandra Gojgić i Vujadin Vujadinović, arheolozi Narodnog muzeja Čačak, dok je za tehničku dokumentaciju zadužena Ljubinka Bogićević, arheolog iz Čačka.

Registrujte se na Sve o arheologiji

Prijavite se na našu mejl listu i budite prvi koji će dobiti vesti iz sveta arheologije

Ne šaljemo spamove! Pročitajte naša pravila korišćenja za više informacija.

Podelite sadržaj na:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »