Ispitivanje vrednih antičkih fresaka iz Viminacijuma
Stručnjaci su obavili ispitivanja na fresko-oslikanim slikama iz 4. veka iz Viminacijuma u cilju njihove zaštite.
Tim stručnjaka Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture je u saradnji sa Narodnim muzejem Požarevac sproveo ispitivačke radove na osam fresko-oslikanih zidnih slika sa arheološkog nalazišta Viminacijum.
Čuvene freske iz 4. veka izmeštene su iz grobnica, čuvaju se i izložene su u okviru muzejske stalne postavke. Na njima su obavljeni ispitivački radovi sredinom januara 2025., a podrazumevali su fotografsko snimanje celine i detalja, konzervatorsko-restauratorsku analizu zatečenog stanja na svakoj fresko celini, kao i fizičko-hemijske analize.
Rezultati dobijeni istraživanjem će predstavljati polaznu osnovu za izradu projekta konzervatorsko-restauratorskih radova na ovim izuzetno vrednim freskama.
Narodni muzej u Požarevcu pokrenuo je inicijativu i obezbedio sredstva za izvođenje ispitivačkih radova.
Viminacijum-bogato nalazište antičkih fresaka
Na prostoru Viminacijuma pronađeno je oko 30 fresko-oslikanih grobnica. Antičke freske nisu svuda bile u potpunosti sačuvane, a često je razlog tome pljačkanje grobnica. U Viminacijumu su pronađene paganske i hrišćanske grobnice sa izuzetnim freskama.
Slike su urađene u tehnici al fresco.
Kako ističe dr Miomir Korać u svojoj knjizi „slikarstvo Viminacijuma je potvrdilo jedno staro i podarilo novo saznanje. Potvrdilo je da su se u Viminacijumu pagani i hrišćanski sahranjivali na zajedničkoj nekorpoli“.
Sve grobnice imaju izvanrednu tehniku oslikavanja, koja gotovo da nema premca u kasnoantičkom oslikavanju grobnica. Ovde se nalazila slikarska radionica. U antici su slikari imali svoje radionice ili su radili pod okriljem već poznate radionice. Jedino što arheolozi nisu saznali, jeste ime slikara ovih antičkih umetničkih dela.
Izvor: FB RZZSK