Naučnici su oživeli praistorijskog vuka koji je živeo pre 10.000 godina

Strašni vuk (Dire wolf) nekada je lutao američkim kontinentom, a poslednji je izumro pre 10.000 godina. Na osnovu fosilnih ostataka ove izumrle vrste, naučnici su oživeli Romula, Rema i Kalisi.
Strašni vukovi (Aenocyon dirus) bili su jedni od najčešćih i najrasprostranjenijih velikih mesoždera u Americi tokom pleistocena (pre 125.000 godina), a poslednji su izumrli tokom rane epohe holocena (pre 10.000 godina). Ova vrsta bila je veća od sivih vukova, sa širokom glavom, svetlim debelim krznom i snažnijom vilicom, što im je omogućavalo izrazito jak ugriz.
Nekada su naseljavali područje od Kanade do Venecuele, ali nijedan nije viđen više od 10.000 godina, kada je vrsta izumrla. Međutim, otkriveno je mnogo ostataka širom Amerike, što je pružilo priliku biotehnološkoj kompaniji Colossal Biosciences da ih vrati u život.
Oživljavanje strašnog vuka
„Naš tim je uzeo DNK iz zuba starog 13.000 godina i lobanje stare 72.000 godina i napravio zdrave štence strašnog vuka“, izjavio je Ben Lam, suosnivač i izvršni direktor Colossal Biosciences.
Oslanjajući se na genetski inženjering i drevnu DNK, naučnici su dešifrovali genom strašnog vuka, prepisali genetski kod sivog vuka kako bi mu odgovarao i koristili domaće pse kao surogat majke. Rezultat ovog genetskog procesa su Romul i Rem, rođeni u oktobru 2024. godine, i njihova sestra Kalisi, stara dva meseca. Imena ovih vukova inspirišu mnoge jer su dire wolf poznati iz popularne serije Igra prestola, a poslednji oživeli vuk dobio je ime po liku Kalisi (Deneris Targerijen).

U suštini, radi se o hibridnoj vrsti koja po izgledu podseća na svog izumrlog prethodnika. „U genomu je 99,9% sivi vuk. Naučna zajednica će raspravljati o tome koliko gena treba promeniti da bi se dobio strašni vuk, ali to je pre svega filozofsko pitanje“, rekao je Lav Dalen, profesor evolucione genetike sa Univerziteta u Stokholmu i savetnik kompanije Colossal.
„Nosi gene strašnih vukova, a ti geni čine da više liči na njih nego bilo šta što smo videli u poslednjih 13.000 godina. I to je neverovatno“, dodaje on.
Kompanija se nada da će pomoći ugroženim vrstama
Tri strašna vuka sada žive na lokaciji od 2.000 hektara, zaštićenoj ogradom visine 3 m, pod stalnim nadzorom bezbednosnog osoblja, dronova i kamera uživo. Colossal ističe da je objekat sertifikovan od strane Američkog humanog društva i registrovan u Ministarstvu poljoprivrede SAD. Kompanija se nada da će ista tehnologija pomoći i ugroženim životinjama. Oni su već proizveli dva embriona kloniranih crvenih vukova, jedne od najugroženijih vrsta vukova.
Colossal je prikupio najmanje 435 miliona dolara od osnivanja kompanije 2021. godine, kada je Ben Lam i genetičar Džordž Čerč sa Harvardskog univerziteta objavio planove za vaskrsavanje mamuta. Iako je taj poduhvat trajao duže nego što je Lam predvideo, kompanija tvrdi da je na putu da predstavi prvog mamuta do 2028. godine. Pored toga, rade i na oživljavanju dodoa i tasmanijskog tigra.
Oživljavanje izumrlih vrsta izaziva ozbiljne etičke dileme. Kritičari upozoravaju na nepredvidive ekološke posledice, jer vraćanje izumrlih životinja može poremetiti postojeće ekosisteme. Takođe, postavlja se pitanje moralne odgovornosti—da li naučnici imaju pravo da manipulišu prirodom na ovaj način i da izigravaju Boga?