Nova otkrića unutar hrama Ninurta u Nimrudu

Nova otkrića unutar hrama Ninurta u Nimrudu
Ostaci hrama Ninrut u Nimrudu (foto: Penn Museum)

Arheolozi su došli do sjajnih novih otkrića unutar hrama Ninurta u Nimrudu iz vremena kralja Ašurnasirpala II.

Iskopavanja u drevnom hramu Ninurta u Nimrudu u Iraku otkrila su dva nova svetilišta. Jedno svetilište je sadržalo monumentalni kameni podijum ukrašen natpisima kralja Ašurnasirpala II, dok je drugi imao oštećeni podijum zajedno sa fragmentima statua i verskim priborom.

Među značajnim otkrićima bio je kudurru ispisan klinastim pismom, koji dokumentuje kraljevski dekret kojim se dodeljuje guvernerstvo duž reke Eufrat. Ostali artefakti, uključujući glinene ploče, glavu grifona i razne ceremonijalne predmete, navodi se u saopštenju.

Očuvanje kulturnog nasleđa

Kao deo napora da se očuva kulturno nasleđe, nedavni arheološki radovi u Nimrudu u Iraku, koji je vodio Pen muzej u saradnji sa iračkim arheolozima, izneli su na videlo fascinantna otkrića koja obogaćuju naše razumevanje drevnog Asirskog carstva. Ovo istraživanje, deo projekta Pen Nimrud, potpada pod Program stabilizacije iračke baštine Univerziteta u Pensilvaniji, čiji je cilj zaštita i obnavljanje ugroženih kulturnih lokacija u Iraku i Siriji.

Nimrud, poznat kao Kalhu u asirsko doba i Kalah u Bibliji, služio je kao prestonica neoasirske države tokom vladavine Ašurnasirpala II (883–859. g. p.n.e.). Njegov arheološki značaj ne leži samo u njegovom istorijskom značaju kao jedne od prvih svetskih imperija, već i kao simbola iračke kulturne baštine. Međutim, destruktivni akti ISIS-a između 2014. i 2017. godine ozbiljno su oštetili ključne spomenike, uključujući hram Ninurta i njegov zigurat, kao i čuvenu severozapadnu palatu.

Projekat Penn Nimrud ima za cilj da preokrene ovu štetu kroz savremena iskopavanja, nadovezujući se na ona koja su u 19. veku sproveli ser Ostin Henri Lejard i ser Maks Malovan. Ovaj napor takođe nastoji da dokumentuje ranije neistražene oblasti, kao što je hram Ninurta, kako bi se produbilo znanje o asirskim verskim praksama.

Nova svetilišta unutar hrama

Tokom treće sezone iskopavanja 2024. godine, istraživači su otkrili dva nova svetilišta unutar hrama. Jedna je sadržavala monumentalni kameni podijum, platformu koja se nekada koristila za držanje statue božanstva, ukrašenu klinastim pismom koji se pripisuju kralju Ašurnasirpalu II. U drugom hramu se nalazio oštećeni podijum koji, zajedno sa fragmentima statua i pribora, pruža tragove o verskim praksama usredsređenim na Ninurtu, boga rata.

Ceremonijalna posuda korišćena za libaciju (foto: Penn Museum)

Drugi značajni nalazi u svetinjama uključuju moguće fragmente statua nepoznatih božanstava, koji su prvobitno bili postavljeni na postolje. Međutim, pronađeni su samo ostaci ovih statua i njihovih ukrasa, pošto su hram opljačkali i spalili osvajači iz Vavilona (savremeni južni i centralni Irak) i Medije (drevni zapadni Iran) između 614. i 612. godine pre nove ere, tokom pada Asirskog carstva.

Kroz detaljnu analizu, arheolozi se nadaju da će rekonstruisati verske prakse oko Ninurte, boga rata poštovanog kao državno božanstvo moćnih Asiraca, zajedno sa drugim blisko povezanim božanstvima, tokom vrhunca jednog od najranijih svetskih imperija.

Kudurru  – kraljevski dekret

Jedan od najfascinantnijih nalaza bio je kudurru, kameni spomenik ispisan klinastim pismom iz 797. godine pre nove ere, sa simbolima glavnih božanstava. Ovaj artefakt beleži kraljevski dekret kojim se dodeljuje guvernerstvo Hindanua, strateškog regiona duž reke Eufrat na savremenoj granici između Sirije i Iraka.

Kudurru – kraljevski dekret (foto: Penn Museum)

Asirski kralj Adad-Nerari III (811–783 p.n.e.) dodelio je ovu stratešku oblast guverneru po imenu Nergal-Ereš iz Rasape, koji se nalazi zapadno od reke Tigris i severozapadno od Nimruda, u regionu reke Khabur. U dokumentu se snažno naglašava da niko ne može osporiti Nergal-Erešov legitimitet nad ovom novom teritorijom. Takođe, uključuje opsežnu listu kletvi upućenih onima koji prekrše dogovor, oštete stelu ili je uklone iz hrama.

Istraživači su takođe otkrili glinene ploče u odličnom stanju, ispisane klinastim pismom na asirskom jeziku (dijalektu akadskog), otkrivajući detalje o ekonomskim aktivnostima hrama, kao što su pozajmice u srebru i evidencija o robi. Pored toga, pronašli su belešku napisanu na aramejskom, široko korišćenom jeziku i pismu tokom kasnog Asirskog carstva.

Raznolikost predmeta, materijala i umetničkih stilova odražava ne samo rastuće bogatstvo Asirskog carstva, već i njegova obimna vojna osvajanja i trgovinske veze, što je doprinelo usponu jedne od najuticajnijih civilizacija antike.

Registrujte se na Sve o arheologiji

Prijavite se na našu mejl listu i budite prvi koji će dobiti vesti iz sveta arheologije

Ne šaljemo spamove! Pročitajte naša pravila korišćenja za više informacija.

Podelite sadržaj na:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »