Otkrivena retka figurina iz mezolita

Otkrivena retka figurina iz mezolita
Figurina iz mezolita (Yoshihiro Nishiaki / CC BY-NC-ND 4.0)

Pronađena nesvakidašnja figurina iz kamenog doba, stara 8.400 godina.

U pećini Damjili, u azerbejdžanskom okrugu Gazakh, otkrivena je izuzetno retka mezolitska kamena figurina, stara oko 8.400 godina. Ovo otkriće predstavlja prvu potvrđenu ljudsku figuru iz mezolita na Južnom Kavkazu i pruža dragocen uvid u rani simbolizam i umetnost prelaznog perioda između lovačko-sakupljačkog i zemljoradničkog načina života.

Urezi na figurini koji predstavljaju frizuru i odeću (Yoshihiro Nishiaki / CC BY-NC-ND 4.0)

Figurina je otkrivena tokom zajedničkih azerbejdžansko-japanskih arheoloških iskopavanja 2023. godine. Napravljena je od tvrdog peščara i dugačka je 51 mm, dok je široka 15 mm. Oblik joj je izdužen i ovalan, sa stilizovanim gravurama koje prikazuju kosu, odeću i moguće ukrase poput trake za glavu ili kape.

Mezolitska figurina nema istaknute polne karakteristike

Za razliku od kasnijih neolitskih glinenih figurina koje naglašavaju polne karakteristike i najčešće se pronalaze u kontekstu zemljoradničkih zajednica, Damjili figurina ne prikazuje preuveličane obline niti jasne crte lica.

Umesto toga, pažnja je usmerena na složene gravure koje sugerišu frizuru i odeću, uključujući pojas i elemente nalik na pregaču ili kecelju. Njena stilizacija i nedostatak polnih oznaka čine identifikaciju pola neodređenom, što dodatno intrigira istraživače.

Kamena figurina (Yoshihiro Nishiaki / CC BY-NC-ND 4.0)

Ova figurina je posebno značajna jer se prenosive figurine iz mezolita retko pronalaze u regionu. Iako su poznate kamene rezbarije iz Gobustana, kod Kaspijskog mora, one nisu prenosive kao što je ovaj artefakt. Njena izrada i simbolika ukazuju na postojanje razvijenih kulturnih praksi još u mezolitskom dobu, što dodatno osvetljava kulturnu tranziciju ka neolitu.

Rad je objavljena u časopisu Archaeological Research in Asia.

Registrujte se na Sve o arheologiji

Prijavite se na našu mejl listu i budite prvi koji će dobiti vesti iz sveta arheologije

Ne šaljemo spamove! Pročitajte naša pravila korišćenja za više informacija.

Podelite sadržaj na:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »