Pronađen 3.600 star bronzani bodež iz potopljenog minojskog broda
Podvodni arheolozi su tokom istraživanja najstarije olupine broda, pronašli i bodež iz minojske kulture.
Minojski bronzani bodež sa srebrnim zakovicama pronađen je u 3.600 godina starom brodolomu kod mediteranske obale Kumluke u Turskoj.
Ovaj artefakt pripisuje se zagonetnoj kritsko-minojskoj civilizaciji. Brod, koji je potonuo u drevnoj Likiji, proučava se od jula i avgusta 2019. godine. Jedno je od najuzbudljivijih nalaza u istoriji podvodne arheologije, navode u saopštenju.
- Fascinantno kristalno oružje otkriveno u 5.000 godina starim grobnicama
- Oružje vojske od terakote zadržalo sjaj 2,000 godina!
- U Festosu pronađeni štit i oklop koji su možda pripadali lokalnom heroju
„Podvodna iskopavanja donela su otkriće bronzanog bodeža sa srebrnim zakovicama, povezanim sa minojskom civilizacijom na Kritu”, rekao je Hakan Oniz, vođa istraživanja.
Istraživanja finansira Ministarstvo kulture i turizma Turske.
Najstariji brodolom na svetu
Potonuli brod, koji se nalazi 50 metara ispod površine, nekada je nosio vredan teret sa planine Trodos na Kipru. Izvještaji pokazuju da je brod bio na putu za Krit kada je potonuo.
Ova olupina broda je jedna, ako ne i najstarija na svetu. Potiče iz bronzanog doba, odnosno datuje se u 16. vek pre nove ere. Brod je dugačak 14 metara i sadržao je 1,5 tonu bakra (ingota).
Akdeniz’in derinliklerinden 3 bin 600 yıllık sır gün ışığına kavuştu. 🗡️
— Mehmet Nuri Ersoy (@MehmetNuriErsoy) August 29, 2024
Antalya’nın Kumluca ilçesi açıklarında gerçekleştirilen su altı kazılarında Girit-Minos uygarlığına ait gümüş perçinli bir tunç hançer bulundu.
✨Batık, sadece Türkiye’nin değil, dünya su altı… pic.twitter.com/bgTHiJZop9
Savremene tehnike istraživanja, uključujući skeniranje sonara, fotogrametriju i fotomozaičko mapiranje, omogućile su istraživačima da kreiraju detaljne trodimenzionalne modele ingota.
Istraživanja o ovom neverovatnom brodolomu će se nastaviti u narednih pet godina.
Pomorska trgovina Minojaca
Minojci su bili glavna pomorska sila u istočnom Mediteranu tokom bronzanog doba, podstičući široke trgovinske mreže.
Ovi putevi su povezivali Minojce sa Egiptom, Levantom (današnja Sirija, Liban i Izrael), Anadolijom (današnja Turska), Kiprom i kopnom Grčke.
Poznati po svojim pomorskim veštinama, Minojci su omogućili ogromnu razmenu dobara, pozicionirajući Krit kao centralno čvorište u drevnom trgovinskom pejzažu.
Njihova trgovina uključivala je široki spektar robe, pre svega metala. Bakar, ključan za proizvodnju bronze, uglavnom se uvozio sa Kipra, dok je kalaj dolazio iz dalekih regiona poput današnjeg Avganistana ili Kornvola u Engleskoj. Minojci su izvozili ne samo sirove metale, već i izrađivali bronzane alate, oružje i artefakte širom Mediterana.
Pored toga, Minojci su izvozili luksuzne predmete kao što su maslinovo ulje i vino, zajedno sa grnčarijom poznatom po svom dizajnu i izradi. Uvozili su luksuznu robu, poput zlata, slonovače i drago kamenje za potrebe minojske umetnosti i u verskim ceremonijama.