Šliman je bio u pravu: Vino nisu pili samo bogati, već i običan narod u Troji

Pre 2,500 godina, vino nije bilo privilegija samo elite – obično stanovništvo u drevnoj Troji takođe je uživalo u ovom napitku.
Tim istraživača sa Univerziteta u Tibingenu, Bonu i Jeni pokazao je da se vino konzumiralo u drevnom gradu Troji, pružajući hemijske dokaze koji podržavaju hipotezu koju je u 19. veku izneo Hajnrih Šliman. Univerzitet u Tibingenu vodio je istraživanja na Hisarliku, arheološkom nalazištu identifikovanom sa gradom Trojom, od 1987. do 2012. godine.
Vino kroz istoriju
Otkriće je objavljeno u American Journal of Archaeology i nudi značajno otkriće – ne samo da je trojanska elita uživala u vinu, već je bio i deo svakodnevnog života svih slojeva društva. Vino je od pamtiveka zauzimalo centralno mesto u kulturama Mediterana i Male Azije, kako u svojoj ceremonijalnoj dimenziji, tako i kao redovno piće. Ono se smatralo najcenjenijim alkoholom bronzanog doba i tradicionalno je bilo povezano sa ceremonijalnim kontekstom i isključivom potrošnjom aristokratije.

Homerovo delo Ilijada nudi brojne reference na ovu dragocenu tečnost, kao što je scena u kojoj Hefest, bog vatre i kovačkog zanata, nudi dvostruki putir svojoj majci Heri, a zatim nastavlja da služi „slatki nektar“ ostalim okupljenim bogovima. Ovaj opis se poklapa sa upotrebom depas amphikypellon, karakteristične glinene posude sa dve drške i šiljatim dnom, koja se u izobilju nalazi u Troji i drugim regionima Egejskog i Mesopotamskog sveta.
Posude za vino
Depasi posude, visine između 12 i 40 centimetara i zapremine između 0,25 i 1 litra, decenijama su predmet arheoloških debata. Još u 19. veku, Šliman je pretpostavio da se ovi sudovi koriste za bankete i svečana okupljanja. Ključ otkrića leži u analizi organskih ostataka ekstrahovanih iz fragmenata depasa pohranjenih u kolekciji klasične arheologije Univerziteta u Tibingenu.

Analize su pokazale da su u ovim posudama ostaci vina. Posude su pronađene na periferiji gradam izvan područja citadele. To ukazuje da vino nije bilo luksuz ograničen samo na elitu, već je bio deo svakodnevnog života Trojanaca, bez obzira na njihov društveni status.
- Pronađena 2.000 godina stara rimska vinarija
- Arheolozi su pronašli 5.000 godina staro vino u Abidosu
Ova studija predstavlja još jedan deo složene slagalice istorije Troje, omogućavajući istraživačima da bolje razumeju svakodnevni život ljudi u ovom bronzanodopskom gradu.