Sprovode se sistematska rekognosciranja u opštini Srebrenica

Sprovode se sistematska rekognosciranja u opštini Srebrenica
Pogled na Bujakovića polja (foto: JU Arheološki muzej "Rimski municipijum", Skelani)

Arheolozi sprovode sistematska rekognosciranja u selima opštine Srebrenica čime će obogatiti arheološku mapu srednjeg Podrinja.

U sklopu programskih aktivnosti JU Arheološkog muzeja „Rimski municipijum“ Skelani, a uz finansijsku podršku Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske u novembru 2024. godine, sproveden je deo planiranih sistematskih rekognosciranja teritorije opštine Srebrenice, na levoj obali Drine, u blizini Skelana.

Rukovodilac projekta je kustos muzeja i diplomirani arheolog Jovan Đajić iz Muzeja u Skelanima, dok je saradnik na pomenutom projektu Srećko Živanović, student doktorskih studija Odeljenja za arheologiju Filozofskog fakulteta, Univerziteta u Beogradu.

Prema rečima kustosa Jovana Đajića do sada su rekognoscirana područja sela Petriče, Crvice, Bujakovića i Bujakovića polja.

U nastavku istraživanja u planu je rekognoscirati mnogo veću površinu. Istraživanje će se nastaviti u narednim godinama sa ciljem pokrivanja cele teritorije opštine Srebrenice.

Arheolozi su uočili stećke tokom rekognosciranja

Ispod puta Skelane-Bratunac, na lokalitetu Grobnice u selu Petriča, sa koga su stećci preneti u Muzej u Crvici, pronađeni su i stećci koji su gurnuti prema Drini tokom izgradnje ovog puta za vreme Austrougara.

Usamljeni stećak na putu Rašće-Ljubina (foto: JU Arheološki muzej “Rimski municipijum”, Skelani)

Na lokalitetu Rašće-Ljubina arheolozi su uočili 5-6 stećaka, koji su dobro utonuli i jedva su uočljivi, dok je u literaturi zabeležen samo jedan. Naime, u literaturi na ovom mestu se pominje antička vila, čiji se ostaci sada ne vide, a sada se ovde nalazi savremeno groblje.

Cilj ovog istraživanja je da se sistematski rekognoscira prostor leve obale Drine, tj. rečne terase uz samu reku. Otkriti nove i obići već poznate lokalitete. Nakon toga ćemo ih zabeležiti i uneti u nove baze podataka potpomognuti novim tehonologija“, rekao je doktorand Srećko Živanović.

Rekognosciranja oko crkve u Crvici

Arheolozi su obišli i crkvu posvećenu Svetom Velikomučeniku Dimitriju u Crvici u čije temelje su ugrađene rimske spolije, odnosno rimski nadgrobni spomenici.

Rimski nadgrobni spomenik ugrađen u temelj crkve (foto: JU Arheološki muzej “Rimski municipijum”, Skelani)

Oko crkve se nalaze 6 tumula iz bronzanog/gvozdenog doba.

Drugi rimski nadgrobni spomenik ugrađen u zid crkve (foto: JU Arheološki muzej “Rimski municipijum”, Skelani)

Rekognosciranja Bujakovića Polja

Pretpostavka je da se veći broj arheoloških lokaliteta nalazi u brdima iznad reke Drine, a ne uz samu dolinu. Brda do sada niko nije sistematski obišao, a mi smo napravili načelan dogovor da se dobro prouči geologija, geomorfologija, kao i sva moguća dostupna literatura, kako bi se što bolje pripremio teren za dalja istraživanja“, rekao je Đajić.

Praistorijski tumul kod crkve (foto: JU Arheološki muzej “Rimski municipijum”, Skelani)

U Bujakovića polju registrovana su dva lokaliteta, jedan je antički, a na drugom su pronađeni atipični fragmenti keramike, koji mogu poticati iz praistorijskog perioda.

Potvrđena je i jedna lokacija kamenoloma za stećke u podnožju brda, iznad Bujaković polja. Kamenolomi su očigledno bili u blizini samih srednjovekovnih nekropola, što je i ovde potvrđeno. Vide se ostaci nedovršenih, napuklih stećaka tokom izrade i transporta, koji su ostavljani u kamenolomu“, objašnjava kustos.

Tokom godina stećci u Bujakovića polju su gotovo razlupani i iskorišćeni kao građevinski materijal. Na pojedinim kućama u zidove i pragove ugrađeni su stećci.

Stećci korišćeni kao pragovi (foto: JU Arheološki muzej “Rimski municipijum”, Skelani)

Kustos Jovan Đajić ističe da tokom ovih rekognosciranja veliku pomoć predstavljaju lokalni meštani, koji istraživanja upotpunjuju pričama koja su ostala u predanju.

Uskoro će arheolozi nastaviti rekognosciranja u potrazi za bližom i dalekom prošlošću.

Registrujte se na Sve o arheologiji

Prijavite se na našu mejl listu i budite prvi koji će dobiti vesti iz sveta arheologije

Ne šaljemo spamove! Pročitajte naša pravila korišćenja za više informacija.

Podelite sadržaj na:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »