300.000 godina stari ljudski tragovi stopala i izumrlih životinja otkriveni u Nemačkoj
Tri fosilna otiska stopala Homo heidelbergensisa otkrivena su među praistorijskim tragovima životinja na lokalitetu Šeningen u Donjoj Saksoniji. Njihova starost iznosi oko 300.000 godina.
U studiji objavljenoj u časopisu Quaternary Science Reviews, međunarodni istraživački tim predstavio je najranije otiske stopala ljudi u današnjoj Nemačkoj, piše u saopštenju. Tim je predvođen naučnicima sa Univerziteta u Tibingenu i Senckenberg centra za ljudsku evoluciju i paleoekologiju.
Fosilni otisci stopala otkriveni su na mestu nekadašnjeg jezera i datuju se pre oko 300.000 godina. Otisci stopala, verovatno Homo heidelbergensis-a, bili su okruženi tragovima stopala izumrlih životinja – slonova, nosoroga i kopitara. Oni su tu verovatno dolazili da se napiju vode i da se kupaju.
Naučnici su dva, od tri ljudska otisaka stopala, pripisali mlađim članovima, koji su koristili jezero i njegove resurse.
„Na osnovu tragova stopala, uključujući tragove dece i tinejdžera, ovde je verovatno reč o porodičnom izletu, a ne o grupi odraslih lovaca“, rekao je dr Flavio Altamura, arheolog i stručnjak za fosilne otiske stopala.
Istraživački tim je analizirao niz fosilnih tragova slonova koji se mogu pripisati izumrloj vrsti Palaeoloxodon antiquus. To je bio slon sa pravim kljovama koji je u to vreme bio najveća kopnena životinja i čije su odrasle jedinke dostizale telesnu težinu do 13 tona.
„Fosilni tragovi slonova koje smo otkrili u Šeningenu dostižu impresivnu dužinu od 55 centimetara. U nekim slučajevima smo našli i delove drveta u otiscima koje su životinje gurnule u, tada još meku, zemlju“, objašnjava dr Jordi Serangeli, nadzornik iskopavanja u Šeningenu.
On je dodao: „Postoji i jedan trag od nosoroga, Stephanorhinus kirchbergensis ili Stephanorhinus hemitoechus. Što je prvi otisak bilo koje od ovih pleistocenskih vrsta ikada pronađenih u Evropi.”