Arheolozi su otkrili 3.000 godina staru piramidu iz bronzanog doba
Piramida pripada skitsko-sakskom periodu i pronađena je u Kazahstanu. Piramida je zapravo mauzolej vladaru koju je živeo pre više od 3.000 godina.
Arheolozi sa Univerziteta u Karagandi nakon četiri sezone iskopavanja otkrili su piramidalnu strukturu. Monumentalni spomenik poznat je kao i Karažartasova piramida. On je bio vladar iz perioda Begazi-Dandibaj, iz kasnog bronzanog doba (2000-1150. godina pre nove ere).
U ovoj kulturi živeli su zajednice koje su se bavile stočarstvom i metalurgijom. Ove zajednice su postigle relativno visok nivo ekonomskog prosperiteta zahvaljujući trgovini metalom koja se proširila na različite delove Evroazije.
- Arheolozi pronašli najstariju piramidu na svetu u Indoneziji?
- Pronađena piramida stara 4.000 godina u Kazahstanu
- Oni su izgradili piramide pre starih Egipćana
Visoki profiti od izvoza metala stvorili su novu aristokratsku klasu među zajednicama Begazi-Dandibai.
Monumentalni spomenik je u obliku stepenaste piramide. Ovakve piramide su, kao i u drevnom Egiptu, služile za sahranjivanje vladara i elite. Pored toga što je mauzolej služio za sahranjivanje, korišćen je i kao sveti prostor za verske obrede.
Analiza artefakta C14 metodom pokazala je da se piramidalna struktura može datovati između 14. i 12. veka pre nove ere.
Dr Aibar Kasenali je rekao za Trt Haber: „Gledajući isklesano kamenje pronađeno u piramidi, veličinu mauzoleja i činjenicu da je tako ogromna građevina izgrađena u bronzanom dobu u veoma sušnom regionu kao što je stepa, ukazuje na visoko razumevanje umetnosti i bogata duhovna verovanja do kojih su dostigle Begazi-Dandibai zajednice.”