Otkrivene izvanredne slike u egipatskom hramu
Nove slike i detalji otkriveni su u egipatskom hramu Esna iz rimskog doba.
Zajednički projekat restauracije Ministarstva turizma i antikviteta Egipta i Univerziteta u Tibingenu donosi na videlo nove slike bogova i kraljeva u scenama od verskog značaja.
Hram Esna iz je rimskog doba i nalazi se 60 km južno od Luksora i trenutno prolazi kroz opsežne radove restauracije, piše u saopštenju.
Sam hram više ne postoji, ali je veliko predvorje ili pronaos ponovo otkriveno pre više od 200 godina. Radovi na restauraciji su u toku od 2018. godine.
- Mumije otkrivaju koje bolesti su postojale u Egiptu
- Otkrivena 4.300 stara egipatska grobnica sa impresivnim zidnim slikama
- U Egiptu je pronađena bogato dekorisana grobnica sa činima protiv ujeda otrovnih zmija
Tokom proteklih 1800 godina, lokalni ljudi su palili vatru u predvorju hrama. Kao rezultat toga, nekada šareni ukrasi zidova i stubova su pocrneli.
Tokom proteklih šest godina, tim od do 30 egipatskih restauratora na čelu sa Ahmedom Emamom otkrio je boje astronomskih slika koje pokrivaju ceo plafon, kao i boje 18 unutrašnjih stubova.
Preovlađuju žuta i crvena boja na slikama u hramu
Ove godine počela je nova faza restauracije. Specijalisti su završili restauraciju južnog unutrašnjeg zida i južnog dela zapadnog zadnjeg zida. Oni su izneli na videlo originalne boje sa dominantnim žutim i crvenim pigmentima, označavajući oštru razliku od šema boja koje se nalaze na drugim mestima, na primer u hramu Dendara, gde preovlađuju bela i svetloplava.
„Najveće otkriće ove godine bili su mnogi oslikani detalji odeće na kralju i božanstvima Esne, njihovim krunama i njihovim prestolima“, kaže Kristijan Lajc. „Ranije ih uopšte nismo mogli da vidimo zbog debelog sloja čađi preko reljefa.“
Svi ovi oslikani detalji su sastavni deo scena prinošenja koje pokrivaju unutrašnje zidove hrama.
Možda je najspektakularnija scena sa svetim barkom lokalnog božanstva Knuma koji nosi svetilište boga. Ovu lađu nosi nekoliko sveštenika koji je u povorci iznose iz najdubljeg dela hrama, da bi u posebnim prilikama građani Esne mogli da vide bar zatvorenu božju svetinju. Ostatak godine bio je sakriven u hramu u koji su imali pristup samo sveštenici.
Pronao u hramu u Esni je građevina od peščara i podignuta tokom vladavine rimskog cara Klaudija (41–54. g.) i verovatno je bila mnogo veća od samog hrama.
Čak i u Napoleonovo vreme, pronaos je privukao pažnju naučnika, jer se smatrao idealnim primerom drevne egipatske hramske arhitekture.