Sprovedena su zaštitna arheološka iskopavanja u porti manastira Svetih apostola Petra i Pavla – Pustinja

Sprovedena su zaštitna arheološka iskopavanja u porti manastira Svetih apostola Petra i Pavla – Pustinja
Iskopavanja manastirskog konaka (foto: Muzej u Prijepolju)

Arheološka iskopavanja vršena su u porti manastira Svetih apostola Petra i Pavla – Pustinja, nedaleko od Prijepolja. Istražen je konak sa podrumom i spratom.

Uz blagoslov Mitropolita Atanasija, u periodu od 28. oktobra do 25. novembra 2024. godine vršena su zaštitna arheološka iskopavanja u porti manastira Svetih apostola Petra i Pavla – Pustinja, u ataru sela Karoševina, nedaleko od Prijepolja.

Radove je sproveo stručni tim iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Kraljeva: arheolog Vojkan Milutinović – rukovodilac istraživanja, arheolog Jelena Marjanović, arhitektonski tehničar Aleksandar Matović, Marina Bunardžić, arheolog-savetnik Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Beograda, koja je bila stručni konsultant na radovima i arheolog Tijana Pušica iz Muzeja u Prijepolju.

Uz veliku pomoć meštana okolnih sela koji su dobrovoljno radili na lokalitetu, arheološka iskopavanja završena su u predviđenom roku, navodi se u saopštenju.

Ostaci manastirskog konaka (foto: Muzej u Prijepolju)

Ovogodišnjom kampanjom, istražen je konak sa podrumskom prostorijom i spratom. Objekat je orijentisan, dužim stranama, po pravcu sever-jug, zidan pritesanim kamenom i blatnim vezivom, koji je dugačak 14.50 m, a širok oko 7 m. Širina zidova varira, od 0.80 do 1 m.

Inventar čini, u najvećem broju, grnčarija 16. i 17. veka, gvozdeni predmeti poput reza, klinova i klanfi, kao i životinjske kosti.

Grnčarija iz 16. i 17. veka (foto: Muzej u Prijepolju)

Izuzetan je nalaz olovnog pečata sa natpisom na osnovu koga je zaključeno da je manastirska crkva bila posvećena Svetom Simeonu Srpskom.

Sasvim je izvesno da se istočno i zapadno od objekta nalaze građevine u sklopu manastirske ekonomije, koje tek treba istražiti.

Registrujte se na Sve o arheologiji

Prijavite se na našu mejl listu i budite prvi koji će dobiti vesti iz sveta arheologije

Ne šaljemo spamove! Pročitajte naša pravila korišćenja za više informacija.

Podelite sadržaj na:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »