Još jedno fascinantno arheološko otkriće u Nišu – rimski akvadukt!
Niški arheolozi otkrili su rimski akvadukt tokom zaštitnih arheoloških iskopavanja.
Tokom sprovođenja arheološkog praćenja iskopa za izgradnju planiranog višespratnog stambenog objekta u Gornjomatejevačkoj ulici, došlo je do novog otkrića arheološkog nasleđa – rimskog akvadukta Naisusa.
Na delu gradilišta gde je došlo do otkrića rimskog akvadukta, obustavljen je zemljani iskop i sprovedena su hitna zaštitna arheološka iskopavanja, navodi se u saopštenju.
„Trasa ovog rimskog akvadukta pružala se od izvora na Srećkovom vrelu iznad sela Kamenica do rimskog Naisusa, odnosno prostora današnje Tvrđave u Nišu. Radi se o glavnoj trasi rimskog akvadukta kojim je Naisus snabdevan vodom“, pišu arheolozi.
Inače, trasa ovog rimskog akvadukta bila je predmet zaštitnih arheoloških istraživanja Zavoda za zaštitu spomenika kulture Niš 2020. i 2022. godine na trasi zapadnog kraka Somborskog bulevara, kako na trasi proširenja bulevara, tako i na dva susedna gradilišta.
Niški Zavod je deo trase akvadukta istražio i tokom sprovođenja zaštitnih arheoloških istraživanja na trasi gasovoda Niš-Dimitrovgrad 2023. godine, između Donjeg Matejevca i Vinika. Više: Zaštitna arheološka istraživanja na trasi gasovoda Niš-Dimitrovgrad otkrivaju neprocenjive artefakte
Ista trasa akvadukta konstatovana je i 1978. godine, na prostoru železničkog nadvožnjaka nad autoputem Niš-Dimitrovgrad jugoistočno od Vinika.
Kako je utvrđeno i ranijim istraživanjima, akvadukt je sačinjen iz dva dela: starijeg – keramičkog cevovoda i mlađeg – zidanog vodovodnog kanala. Rimski akvadukt u Nišu se datuje u period 3- 5. veka.
Kako navode arheolozi radi se o specifičnom arheološkom nasleđu, odnosno linijskom arheološkom objektu.
Investitor izgradnje finansirao je zaštitna arheološka iskopavanja, u skladu sa Zakonom.
Više informacija: Glasnik iz 2022. i Glasnik iz 2023.