Pronađeno preko 6.000 ploča lamelarnog oklopa u carskoj grobnici

Pronađeno preko 6.000 ploča lamelarnog oklopa u carskoj grobnici
Delovi lamelarnog oklopa (foto: Institut za arheologiju, Kineska akademija društvenih nauka)

Arheolozi su pronašli preko 6.000 ploča lamelarnog oklopa u grobnici kineskog cara iz dinastije Zapadni Han.

Kineski arheolozi su nedavno pronašli lamelarni oklop sa mačevima u grobnici Liu Hea, markiza od Haihuna iz dinastije Zapadni Han (206. g.pne-25. g. ne), u Nančangu, glavnom gradu istočne kineske provincije Đangsi.

Prema Pokrajinskom institutu za arheologiju i kulturne relikvije, ovo je prvi primer kompozitnog oklopa – napravljenog od kombinacije materijala poput lakiranog gvožđa, bakra i kože – otkrivenog tokom arheoloških iskopavanja lokaliteta iz dinastije Han.

Ranije otkriveni primeri su bili napravljeni od jedne vrste materijala, pri čemu svaka ploča ima širinu od 4 do 10 cm. Što su ploče lamelarnog oklopa manje, to je više ploča potrebno za sklapanje oklopa, što odražava sve veću složenost njegovog proizvodnog procesa. Ploče novootkrivenog oklopa bile su i do 1 cm širine.

Mačevi i delovi lamelarnog oklopa (foto: Institut za arheologiju, Kineska akademija društvenih nauka)

Arheolozima je bilo potrebno oko 2 godine da uklone 6.000 ploča oklopa, koje su bile upakovane u drvenoj kutiji.

Ko je bio Liu He?

Liu He je bio unuk cara Vua od Hana i sin kralja Čangija. Postao je vladar Čangija sa samo četiri godine, a 74. pre godine pre nove ere popeo se na carski tron.

Samo 27 dana nakon njegovog uzdizanja, svrgnut je i isključen sa zvanične liste careva. Zvaničnici palate su naveli 1.127 slučajeva nedoličnog ponašanja kao osnov za opoziv.

Bio je prognan da živi kao običan čovek i preminuo je 59. godine pre nove ere. Položen je u grobnicu markiza od Haihuna, koju su otkrili arheolozi 2011. godine. U grobnici je pronađeno 20.000 artefakata.

Njegova grobnica je među najbolje očuvanim iz dinastije Zapadni Han, sa najvećom zbirkom relikvija iz tog doba. Čuven je po svojoj izuzetnoj raznolikosti i izuzetnom umeću izrade, što ga čini izuzetnim otkrićem u Đangsiju.


Izvor: Institut za arheologiju, Kineska akademija društvenih nauka

Registrujte se na Sve o arheologiji

Prijavite se na našu mejl listu i budite prvi koji će dobiti vesti iz sveta arheologije

Ne šaljemo spamove! Pročitajte naša pravila korišćenja za više informacija.

Podelite sadržaj na:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »