Džinovske urne iz Amazona otkrivaju zaboravljene pogrebne rituale starosedelaca

Džinovske urne iz Amazona otkrivaju zaboravljene pogrebne rituale starosedelaca
Arheolog začišćava džinovsku urnu (foto: Márcio Amaral)

U dubinama amazonske prašume, arheolozi su otkrili masivne keramičke urne koje svedoče o složenim pogrebnim običajima i duhovnim verovanjima drevnih starosedelačkih zajednica.

Sedam džinovskih pogrebnih urni koje datiraju iz pretkolumbovskog doba pronađeno je duboko u brazilskoj amazonskoj prašumi. Ribar koji radi u ovom malo poznatom, preplavljenom području srednjeg regiona Solimoes, duž gornjeg toka reke Amazon, otkrio je urne nakon što se drvo Parikarana visoko 15 metara srušilo, otkrivajući urne zakopane ispod njega.

Veštačka ostrva za pohranjivanje urni

Starost urni trenutno nije poznata, navodi se u saopštenju. Zna se da su pretkolumbovskog porekla, odnosno da su stare ili vekovima ili milenijumima. Ali njihovo mesto sahranjivanja, veštačko ostrvo koje je napravio čovek, je izvanredno. Za sada ostaje nepoznato koja kultura je stvorila ostrva i izradila urne koje su zatim zakopane ispod veštačkog ostrva, prema arheolozima Instituta za održivi razvoj Mamiraua (IDSM) u Brazilu.

Dve veće keramičke urne, koje imaju i do 89 centimetara u prečniku, sadržale su ljudske kosti, dok su druge sadržale mešavinu semena i ostataka riba, žaba i kornjača, rekla je Džordžija Lejla Holanda, arheolog u IDSM-u koja je vodila iskopavanje. Ovi ostaci semena i životinja verovatno su bili deo pogrebnog rituala.

Nalazi su „bez presedana“, rekla je u saopštenju brazilskog Ministarstva nauke, tehnologije i inovacija. Velike urne nemaju keramičke poklopce, „moguće zato što su bile zapečaćene organskim materijalima koji su se raspali“, rekla je Holanda.

Keramička urna (foto: Márcio Amaral)

Međutim, donekle slični keramički nalazi su pronađeni i na drugim mestima u srednjem području Solimoesa. U ovim slučajevima, urne bi imale poklopce „koji predstavljaju glavu, sa strukturama sa strane koje imitiraju udove“, rekla je ona.

„Zelena glinena grnčarija je retka, ali je viđena na drugim lokalitetima u regionu“, rekla je Holanda. „Takođe smo pronašli fragmente sa nanetim slojevima gline na spoljašnjosti i obojenim crvenim trakama, mada još uvek nije moguće povezati ih sa bilo kojim poznatim keramičkim stilom.“

Drevne urne i zaboravljeni pogrebni rituali

Arheolozi već znaju da su sahrane koje uključuju urne uglavnom uključivale više faza. „Nakon smrti, telo je ostavljano u korpi u reci kako bi ribe konzumirale meka tkiva ili je sahranjeno u zemlji“, rekla je Holanda. „Nakon toga, rastavljene kosti su kremirane i stavljane u pogrebne urne, koje su simbolizovale novo telo, novu kožu. Konačno, mnoge amazonske kulture su sahranjivale ove posude ispod svojih domova.“

Zbog teških uslova u kojima su urne ležale, iskopavanja su vršena na platformi podignutoj 3 metra iznad zemlje, koju su članovi zajednice izgradili od drveta i vinove loze.

Pogrebne urne su pohranjene na dubini od oko 40 cm na veštačkom ostrvu koje su izgradili preci starosedelačkog naroda. Ovi ljudi su koristili zemlju da bi napravili ovo ostrvo, kao i druga u regionu, prvenstveno da bi zaštitili zajednicu od rečnih poplava, rekao je Amaral.

Sada kada su iskopavanja završena, istraživači planiraju da datiraju urne. Takođe, arheolozi imaju dodatne lokalne izveštaje o urnama na drugim arheološkim lokalitetima u regionu, uključujući i obližnja veštačka ostrva.

Registrujte se na Sve o arheologiji

Prijavite se na našu mejl listu i budite prvi koji će dobiti vesti iz sveta arheologije

Ne šaljemo spamove! Pročitajte naša pravila korišćenja za više informacija.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »