Nastavljaju se iskopavanja naselja iz gvozdenog doba na lokalitetu Gradište u Žablju

Nastavljaju se iskopavanja naselja iz gvozdenog doba na lokalitetu Gradište u Žablju
Arheolozi istražuju lokalitet Gradište iz starijeg gvozdenog doba (foto: Muzej Vojvodine)

Arheolozi nastavljaju istraživanje naselja iz starijeg gvozdenog doba na lokalitetu Gradište u Žablju.

Od 2022. godine, u okviru projekta Arheološki park Čurug, Muzej Vojvodine sprovodi istraživanja naselja iz starijeg gvozdenog doba na lokalitetu Gradište u Žablju. Rukovodilac projekta je muzejski savetnik i arheolog Stanko Trifunović.

Lokalitet Gradište nalazi se na lesnom platou u središtu potesa Veliki rit i njegove dimenzije danas iznose oko 65 x 15m. Do sada je istraženo ukupno 13 objekata. Stambenu namenu ima njih 5, dok jedan objekat ima najverovatnije funkciju silosa.

Zemunica (foto: Muzej Vojvodine)

Zemunice su najčešći vid kuća, sa nabijenim zemljanim podovima, obnavljanim više puta, sa jamama za stubove, nosioce nadzemne konstrukcije. Objekti su ukopani do relativne dubine od 1 do 1,5 m, kružnog su ili nepravilno pravougaonog oblika. Ovi objekti pripadaju bosutskoj kulturi, koja se prostire duž našeg šireg Podunavlja i dela Istočne Srbije. Bosutska kultura je definisana prvi put 70-tih godina dvadesetog veka, na osnovu istraženih naselja među kojima su najznačajnija Gradina na Bosutu kod Vašice, Gomolava kod Hrtkovaca i Kalakača kod Beške, navode iz Muzeja Vojvodine.

U objektima na Gradištu je pronađen veliki broj nalaza, najčešće ulomaka keramičkih posuda karakterističnih za bosutsku kulturu i tzv. Basarabi stil, životinjske kosti, delovi zidnog i podnog lepa, keramički tegovi i pršljenci. Posebno značajan nalaz predstavljaju delovi gvozdenih slitaka, jer oni svedoče o obradi gvožđa na samom lokalitetu.

Keramika bosutske kulture (foto: Muzej Vojvodine)

Planirano je da ovogodišnja istraživanja budu usmerena ka otvaranju novih površina na istočnom delu platoa, u nastavku prošlogodišnjeg iskopa. Cilj je otkrivanje novih objekata i nalaza, dokumentovanje slojeva i potencijanog preklapanja objekata, uzorkovanje organskih materijala za sprovođenje budućih laboratorijskih analiza.

Nalazišta bosutske kulture se nisu dugo istraživala

Prošlo je više decenija od intezivnih i sistematskih istraživanja nalazišta bosutske kulture u našoj zemlji, pa je utoliko istraživanje Gradišta značajnije. Neophodno je revidirati ranije uspostavljene kulturno-hronološke podatke, kao i prepoznati ulogu ovakvih lokaliteta u tome.

“I dalje imamo velike nepoznanice kada se radi o nosiocima ove kulture, kao i dimenzijama uticaja trako-kimerskih plemena na ovaj prostor, pa i samom trajanju bosutske kulture”, pišu iz Muzeja Vojvodine.

Nalaz koštanog predmeta: strele ili harpuna (foto: Muzej Vojvodine)

Prema ranijim istraživačima bosutska kultura postoji neprekidno od 8. veka pre nove ere pa sve do dolaska Kelta na ove prostore. Ipak, to nije zadovoljavajuće potkrepljeno arheološkim nalazima u sigurnom kontekstu, ističe se na sajtu muzeja. Pretpostavljeno trajanje podrazumeva prisustvo njenih nosilaca u značajnim događajima na prostoru našeg šireg Podunavlja, te je poznavanje osobina ove populacije od velikog značaja za razumevanje tih događaja i procesa.

Registrujte se na Sve o arheologiji

Prijavite se na našu mejl listu i budite prvi koji će dobiti vesti iz sveta arheologije

Ne šaljemo spamove! Pročitajte naša pravila korišćenja za više informacija.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »