Najstarija igla na svetu stara je 50.000 godina
Pre 50.000 godina u sibirskoj pećini Denisova čovekov daleki rođak napravio je iglu od ptičije kosti.
Ovaj artefakt smatra se najstarijom iglom na svetu, piše Siberian Times. Ono što je dodatno zanimljivo jeste to da iglu nije napravio Homo sapiens ili anatomski moderni čovek.
Iglu od 7 centimetara su napravili i koristili naši davno izumrli preci denisovci.
- Istraživači veruju da su otkrili fosilizovani zub izumrle ljudske vrste denisovac u Laosu koji pripada devojčici
- Drevna DNK pokazala da je fosil žene iz istočne Azije od pre 14.000 godina doprineo poreklu Indijanaca u Americi
- Figurina pećinskog lava otkrivena je u pećini Denisova
Denisovci su nova otkrivena vrsta ili podvrsta hominina pronađena u pećini Denisova. Sibirski naučnici su 2008. godine otkrili prvi fragment ženske individue ove izumrle ljudske vrste koja je živela pre oko 41.000 godina. Analiza je pokazala da se genetski razlikovala od neandertalaca i modernih ljudi. Analiza 2010. godine na gornjem kutnjaku druge mlade odrasle osobe, pronađene u pećini, pokazala je da zub pripada denisovcima.
Slojevi podova pećine pokazuju da su je ljudi naselili pre oko 282.000 godina. Naučnici veruju da najstariji ostaci denisovaca datiraju pre 170.000 godina. Pećina takođe pruža dokaze o ukrštanju Homo sapiensa sa neandertalcima i denisovcima.
Arheološka istraživanja u pećini 2016. godine donela su otkriće alata za šivenje. To je bila igla od životinjske kosti. Napravljena je od kosti velike i, do sada, neidentifikovane ptice. Ova igla je najveća pronađena u pećini i ujedno i najstarija.