Arheolozi otkrili čime su se deca igrala u bronzanom dobu

Arheolozi otkrili čime su se deca igrala u bronzanom dobu
Deca se igraju sa igračkama (sliku generisala veštačka inteligencija)

Arheolozi su proučavali dečije igračke iz bronzanog doba kako bi razumeli detinjstvo u prošlosti. Ove igračke su ključni izvor informacija za rekonstrukciju dečjih aktivnosti iz tog perioda.

U istraživanju detinjstva iz prošlosti, igračke su ključni izvor informacija, od kojih su preživele samo one od izdržljivijih materijala Proučavani konteksti i nalazi datiraju od 14. do kraja 9. veka pre nove ere, sa istraženih nekropola i naselja u kontinentalnoj Hrvatskoj, istočnoj Sloveniji i severozapadnoj Srbiji.

Grupa hrvatskih arheologa objavila je radu u časopisu Prilozi Instituta za arheologiju u Zagrebu, gde je otkrila fascinantne dokaze o tome kako su se deca igrala tokom kasnog bronzanog doba (14. do 9. vek pre nove ere) u južnom Karpatskom basenu.

Prema objavljenoj studiji, igračke od gline i drugi predmeti od različitih materijala pronađeni u naseljima i grobovima u Hrvatskoj, Sloveniji i Srbiji nude do sada neviđeni uvid u živote mladih ljudi u praistorijskim zajednicama.

Zvrčke i figure životinja (foto: H. Jambrek; nacrtao: M. Golubić)

Deca su odrastala kroz igru i učenje veština kao i društvenih uloga kojima su posle doprinosila svojoj zajednici. O tome svedoče predmeti malih dimenzija povezani s grnčarstvo, metalurgijom, svakodnevnim aktivnostima“, pišu autori u radu.

Koje su to pronađene igračke?

U arheološkim istraživanjima praistorijskih naselja često se pronalaze predmeti čija namena je zagonetna, npr. keramičke kuglice ili klikeri. Tu su i oni poznati predmeti, koji su predstavljali dečje igračke poput figurica životinja, zvečke i zvrkova (čigra).

Keramičke kulgice . klikeri (foto: H. Jambrek; nacrtala: M. Rončević)

Pronalaze se i minijaturne posude od gline, koje liče na tipove posuda koje su korišćene svakodnevno za pripremu i konzumaciju hrane. Otkiveni su i drugi keramički predmeti i predmeti od metala. Takođe, većina praistorijskih igračaka je napravljena od kvarljivih materijala, kao što su drvo ili tkanina, pa ne mogu dugo da se sačuvaju.

Minijaturne posude (foto: Balj 2015, izvor: academia.edu)

Predmeti iz kasnog bronzanog doba interpretirani su kao igračke bez obzira jesu li im to značenje dali odrasli ili deca u prošlosti ili mi, današnji istraživači“, naveli su autori.

Dečije igračke iz prošlosti

Među najznačajnijim nalazima su keramičke kuglice, otkrivene kako u grobnicama, tako i u naseljima. Keramičke kuglice su ručno modelovane i pečene u zajedničkim pećima i mogle su da se koriste i u igrama i u aktivnostima učenja.

Još jedan fascinantan nalaz su male zvučne igračke, poput zvečke. Ove igračke, napravljene od keramike, zahtevale su ručnu spretnost za njihovu izradu i manipulaciju, pokazujući veštinu i kreativnost dece i odraslih koji su ih pravili.

Studija naglašava da igračke nisu korišćene samo za zabavu, već su imale i obrazovnu i kulturnu svrhu. Istraživači sugerišu da su ovi predmeti pomogli deci da razviju veštine neophodne za život odraslih, kao što su rukovanje alatima i socijalizacija u njihovoj zajednici.

Registrujte se na Sve o arheologiji

Prijavite se na našu mejl listu i budite prvi koji će dobiti vesti iz sveta arheologije

Ne šaljemo spamove! Pročitajte naša pravila korišćenja za više informacija.

Podelite sadržaj na:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »