
Minijaturna posuda sa dečijim otiskom prsta (Баљ 2015, сл. 10)
U starijem broju Glasnika srpskog arheološkog društva 33 iz 2017. godine publikovan je rad na temu „Dečiji otisci prstiju na predmetima vinčanske kulture“. U radu je arheolog Lidija Balj predstavila rezultate forenzičkih analiza koje su sprovedene na 26 predmeta vinčanske i vatinske kulture. Reč je o minjaturnim predmetima na kojima su detektovani dečiji prsti.
Otisci prstiju se retko nalaze na arheološkim lokalitetima, a još manje očuvaju na predmetima. Ukoliko se očuvaju, uglavnom je to na predmetima izrađenim od gline. Nekada su to figurine, dečije igračke, male ili velike posude i slično.
Dve grupe otisaka
Na keramičkim predmetima nalaze se dve grupe otisaka prstiju. Jedni se javljaju tokom izrade predmeta, što zavisi od pokreta prilikom modelovanja-slučajni otisci prstiju. Drugi tip je presdstavljao obeležje sa oređenim značenjem ili se radi o potpisu u vidu otiska-namerni otisci prstiju.
- Polna podela rada u ranom neolitu Evrope
- Vinčanska figurina “blizanci” sa Gomolave
- Misterija sahrana iz vinčanske kulture
- Grupna grobnica ili mesto neolitskog zločina na lokalitetu Vinča-Belo Brdo
Forenzička analiza na predmetima
Otisci prstiju su značajni za istraživanje arheologije detinjstva. Tada se najbolje zna koji je predmet napravilo dete, odnosno, odrasla osoba. Jedan predmet koje je sa sigurnošću napravila dečija ruka jeste mala zoomorfna figurina iz vinčanske kulture sa Gomolave. Otisak dečijeg prsta ostao je na predmetu. Figurina je jako malih dimenzija, visina 2,4 cm i dužina 3,1 cm. Na osnovu oblika, pretpostavlja se da se radi o mladunčetu medveda.

Ukupno je pregledano i fotografisano 26 predmeta na kojima je bilo tragova otisaka prstiju. Forenzičku analizu odradili su stručnjaci MUP-a iz Novog Sada.
- Deca su radila teške poslove u rudnicima soli tokom gvozdenog doba
- Drevni predmet od krečnjaka sa zagonetnim motivima pronađen u grobu dece pre 5.000 godina
- Figurine nam otkrivaju kakva je bila “moda” u vinčanskoj kulturi
- Arheološki lokaliteti Medvednjak i Staro Selo-Selevac
Nakon forenzičke analize utvrđeno je sa sigurnošću da se na tri predmeta nalaze dečiji otisci. Prvi predmet je minijaturna posuda pronađena tokom arheoloških iskopavanja Miloja Vasića 1933. godine na Vinči. Na ovom predmetu se vidi da ga je izradila osoba bez iskustva, ali da su se roditelji potrudili da svom detetu ispeku ovaj predmet. Dete je možda učilo zanat ili je jednostavno služila kao glinena igračka.

Drugi predmet je zdela pronađena tokom arheoloških istraživanja na Vinči 1979. godine. Ovi predmeti, odnosno, posude spadaju u najzastupljenije predmete koje su deca izradila ili se njima služila.

Treći predmet na kome su detektovani dečiji otisci prstiju je životinjska figurina, moguće goveče sa lokaliteta Feudvar (vatinska kultura). Na figurini se uočava šest utisnuća, jedno do drugog, nastalih iz više uzastopnih pokreta.

Ove figurice su interpretirane kao dečije igračke, ali su mogle da služe i u religioznim obredima. Minijaturne posude spadaju u najzastupljenijiji oblik igračaka i nastale su prema uzoru na kuhinjsko posuđe.