Arheolozi otkrili grobove sa borbenim sekirama i konjskom opremom u Rusiji

Arheolozi otkrili grobove sa borbenim sekirama i konjskom opremom u Rusiji
Gnezdilovo groblje iz 10-11. veka (foto: Institute of Archaeology of the Russian Academy of Sciences)

Ruski arheolozi otkrili su grobove muškaraca sa borbenim sekirama, konjskom opremom i opremom za sakupljanje poreza iz 11. veka.

Tokom arheoloških iskopavanja srednjovekovnog nalazišta Gnezdilovo groblje, arheolozi su naišli i na dva zanimljiva groba. U njima su bili sahranjeni muškarci sa konjskom opremom i borbenim sekirama. Jedan od pokojnika verovatno je bio poreznika.

Od 2020. godine arheolozi iskopavaju groblje, a koje je prvobitno otkriveni 1851. godine u gradu Suzdalu, severoistočno od Moskve.

Tokom istraživanja, zabeležili su oko 50 grobova, piše u saopštenju Instituta za arheologiju Ruske akademije nauka. Neki su imali i humku podignutu iznad, ali je nestala zbog poljoprivrednih aktivnosti.

Humka iznad groba br. 59 (foto: Institute of Archaeology of the Russian Academy of Sciences)

Grob koji je posebno zaintrigirao arheologe je grob br. 59. U njemu su bili skeletni ostaci muškarca 35-40 godina starosti sa kopčama u obliku Lire, nožem, keramičkom posudom i borbenom sekirom. Sekira se nalazila kod desne noge. Borbene sekire ovakvog tipa bile su u upotrebi tokom 10-11. veka u Volga Bugarskoj.

Grob br. 59. Sahrana muškarca sa borbenom sekirom (foto: Institute of Archaeology of the Russian Academy of Sciences)

Od izuzetnog interesovanja je drugi grob br. 49. Pokojnik je bio smešten drveni kovčeg. Imao je 25-30 godina u trenutku smrti, kopču u obliku Lire, na nogama je imao konjsku opremu. U grobu je imao bojnu sekiru.

Borbena sekira, konjska oprema i teg za vaganje kovanica iz groba br. 49 (foto: Institute of Archaeology of the Russian Academy of Sciences)

Arheolozi su takođe našli niz različitih tegova, koji su možda korišćeni za vaganje kovanica koje su “prikupljene kao porezi”.

Na osnovu veličine grobova i artefakata u grobovima dvojice muškarca veruje se da su imali visoki status i da su naplaćivali porez.

Registrujte se na Sve o arheologiji

Prijavite se na našu mejl listu i budite prvi koji će dobiti vesti iz sveta arheologije

Ne šaljemo spamove! Pročitajte naša pravila korišćenja za više informacija.

Podelite sadržaj na:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »