Arheolozi otkrili jednu od najstarijih crkava na svetu

Arheolozi otkrili jednu od najstarijih crkava na svetu
Ranohrišćanska crkva iz 4. veka (foto: Armenian-German Artaxata Project)

U Jermeniji arheolozi su pronašli ostatke ranohrišćanske crkve iz 4. veka.

Arheolozi sa Nacionalne akademije nauka Jermenije i Univerziteta u Minsteru otkrili su ostatke ranije nepoznate ranohrišćanske crkve u drevnom gradu Artašatu.

Arheološki tim je iskopao delove osmougaone crkve i proučavao je pomoću geofizičkih metoda, piše u saopštenju.

Građevina iz 4. veka je najstarija arheološki dokumentovana crkva u zemlji. Ona je senzacionalan dokaz ranog hrišćanstva u Jermeniji“, primetio je profesor Ahim Lihtenberger sa Univerziteta u Minsteru.

Tipološki, crkva odgovara ranohrišćanskim spomen objektima. U proširenjima u obliku krsta, istraživači su otkrili ostatke drvenih platformi, koje su radiokarbonski datovane u sredinu 4. veka.

Jedan od aneksa crkve sa drvenom platformom (foto: Armenian-German Artaxata Project)

Ovde su do sada bile nepoznate oktogonalne crkve, ali su nam veoma poznate iz regiona istočnog Mediterana, gde su se prvi put pojavile u 4. veku“, dodao je dr Mkrtič H. Zardarjan sa Nacionalne akademije nauka Jermenije.

Osmougaona građevina, prečnika oko 30 metara, imala je jednostavan malterski pod i pločice od terakote. Nalazi mermera ukazuju da je bila raskošno ukrašena ovim materijalom uvezenim sa Mediterana.

Impozantni stub crkve (foto: Armenian-German Artaxata Project)

Prema legendi, Grigorije Prosvetitelj je preobratio jermenskog kralja Tiridata III u hrišćanstvo u Artatašu 301. godine, čime je Jermenija postala prva hrišćanska država na svetu. Srednjovekovni manastir Hor Virap, na samo nekoliko koraka od sada otkrivene crkve, podseća na ovu tradiciju.

Inače, drevni grad Artašat je nekada bio napredna metropola i trgovački centar, ali i prestonica drevnog jermenskog kraljevstva. Bio je prestonica skoro 6 vekova. Grad je osnovao Artaksias, prvi kralj Jermenije iz dinastije Artaksida.

Registrujte se na Sve o arheologiji

Prijavite se na našu mejl listu i budite prvi koji će dobiti vesti iz sveta arheologije

Ne šaljemo spamove! Pročitajte naša pravila korišćenja za više informacija.

Podelite sadržaj na:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »