Devastiran je arheološki lokalitet Usek u Banjici- Investitor zanemario obustavu radova od strane građevinske inspekcije
Dr Adam Crnobrnja, predsednik Srpskog arheološkog društva, je na svom fejsbuk profilu objavio slike uz prateći tekst o nedavnoj devastaciji arheološkog lokaliteta Usek u Banjici. Ovaj arheološki lokalitet je utvrđeno nepokretno kulturno dobro na području grada Beograda, a ipak je jedan deo stradao.
Na sajtu Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda rešenjem od 7.02.1964. istaknuto je:
Arheološki lokalitet Usek obuhvata teren severozapadno od avalskog druma, na samom brežuljku, i prostire se do potoka koji se uliva u Banjički potok. Na ovom terenu nalazi se neolitsko naselje sa veoma bogatim kulturnim slojem u pet horizonata i kao takvo jedno je od najznačajnijih u našem delu Podunavlja. Naselje, u početku privremeno, pod povoljnim uslovima razvilo se u stalno. Dugo je trajalo i nekoliko puta obnavljano posle požara. Počev od najstarijeg horizonta sa zemunicama, pa kroz ostale, opaža se stalni razvoj i napredak u tehnici gradnje. Jedna od otkrivenih kuća ima dimenzije čak 20 x 11 m, što za građevinsku delatnost neolitskog čoveka podrazumeva visoku stručnost i tehniku. Neolitsko naselje na Banjici pripada vinčanskoj kulturi i svojom očuvanom i izrazito bogatom arhitekturom predstavlja značajno otkriće za proučavanje neolitskog doba.
Dr Crnobrnja je prikazao u kakvom je trenutnom stanju taj deo lokaliteta i rekao:
„Bukvalno je iščupano oko 300 kubika konteksta, tri horizonta neolitskih kuća. Savesni građani su prijavili Muzeju grada Beograda, kolege iz MGB su izašle na teren, snimile, sačinile izveštaj. Potom je MGB sve to prijavio gradskom Zavodu i građevinskoj inspekciji. Građevinska inspekcija naredila obustavu radova, stavila trake i rešenje, investitor nastavio za vikend. Zavod nije bio na terenu. Krivične prijave ni zavod ni inspekcija nisu (za sad) podneli. Investitor nepoznat(?), dozvole za gradnju izgleda ni nema. Nastavak sapunice sledi…“
Ovo se ne dešava prvi put
Inače, ovaj scenario se već jednom dogodio. Tako da borba sa vetrenjačama kada su u pitanju arheološki lokaliteti nije novina.
U arhivi Glasa javnosti iz 2004. godine nalazi se vest, nimalo drugačija od ove „Bageri peorali nalazište Usek“.
Autor ovog teksta rekao je u uvodnom delu: „Neimari uveliko grade kuće i garaže na Banjici, ne hajući što buldožeri riju po ostacima prve grnčarske radionice na Balkanu, naselja sa tri sloja kuća i mnoštvom sitnih predmeta. Reč je o neolitskom lokalitetu “Usek”, starom oko 6.000 godina, koji je “preživeo” ratove, ali izgleda ne može širenje grada i nalet bagera.“
Jasno je iz navedenog da se neke stvari opet ponavljaju.
U komentarima na objavu dr Crnobrnje podelili smo ovu staru vest rekavši da se radi o deja vu, na šta je on imao da odgovori:
„Jeste, nakon ”punoletstva. Od tad je prošlo 18 godina, i zaista ništa što je do tad sagrađeno nije legalizovano, niti po zakonu može biti. To je izgleda barem obeshrabrilo nove neimare. A nakon svega toga – ovo. Ako se ne procesuira samo će povući konac koji će do kraja poparati ostatak lokaliteta. Kazne više nisu male, kao što piše u tom tekstu,i ne propisuje ih Zakon o kulturnim dobrima, već Krivični zakonik. Tako da od 2009. godine za ovakvo nepočinstvo preti kazna od 6 meseci do 5 godina zatvora.“
Mi se nadamo da će glavni i odgovorni da snose posledice, iako je veliki deo lokaliteta izgubljen zauvek.