Grobnica misteriozne žene iz bakarnog doba

Grobnica misteriozne žene iz bakarnog doba
Ogroman broj perli u grobu žene iz bakarnog doba (foto: David W. Wheatley)

Arheolozi su istražili grobnicu misteriozne žene iz bakarnog doba, koja je pre 4.900 godina bila sahranjena sa neverovatnim brojem ukrasa koji su joj krasili odeću.

Zapanjujući broj perli kod drevne žene bio je nanizan na odeći kako bi se stvorio svetlucavi efekat.

Ovo je najveći skup perli ikada dokumentovanih u jednom grobu. Grobnica žene iz bakarnog doba pronađena je u jugozapadnoj Španiji, na groblju Montelirio tholos. Studija je objavljena u časopisu Science Advances.

Perle kao simbol društvenog statusa

Ovakve perle su takođe pronađene u građevini pored tolosa kod „Dame od slonovače“. One su otkrile, ne samo složenu mrežu zanatske proizvodnje i trgovine morskim resursima, već i prevashodnu ulogu žena u hijerarhijama pre više od 4.000 godina. Povezano: Drevne elitne žene bile su moćni vladari pre 4.000 godina

Lokalitet je u 3. milenijumu pre nove ere bio centar razmene, zanatske proizvodnje i rituala. Među najrelevantnijim grobnicama je Montelirio, gde su arheolozi identifikovali brojne sahrane, uglavnom žena, obučenih u odeću sa perlama koja je simbolizovala njihov status i moć u zajednici.

Sahrana žene UE343 sa 270.000 ukrasa za odeću (foto: A. Acedo García)

Dve najistaknutije osobe, identifikovane kao UE102 i UE343, nosile su haljine sa perlama koje su ih pozicionirale kao ličnosti od velike važnosti. Konkretno, telo UE343 postavljeno je u centar pogrebne komore u ritualnom položaju sa podignutim rukama, što se tumačilo kao ceremonijalnu ili svešteničku ulogu vođe.

Poreklo perli

Tokom proteklih pet godina, multidisciplinarni tim je sproveo iscrpno proučavanje materijala, koristeći metodu C14 za utvrđivanje starosti, morfometrijsku analizu i arheobotaniku, kao i eksperimentalne rekonstrukcije. Rezultat je otkriće bez presedana, odnosno više od 270.000 perli napravljenih uglavnom od školjki i, u manjoj meri, od kamena i kostiju.

Sve žene su bile istovremeno sahranjene, a perle su bile izrađene u pogrebne svrhe (foto: M. Luciañez Triviño and Á. Fernández Flores)

Analizom materijala utvrđeno je da je većina perli napravljena od školjki, uglavnom iz porodica Pectinidae i Cardiidae, mekušaca poreklom sa Iberijskog Atlantika. Upotreba ovih materijala ukazuje na vezu sa morem, bilo kao simbol prestiža ili vezu sa duhovnim verovanjima vezanim za vodu.

Vreme neophodno za proizvodnju perli

Istraživači su izračunali da je za izradu pronađenog kompleta ukrasa potrebna zapanjujuća količina resursa i rada. Procenjuje se da bi za proizvodnju svih perli bilo potrebno oko 247.500 sati rada, što je ekvivalentno približno sedam meseci neprekidnog rada tima od deset visokokvalifikovanih majstora. Pored toga, količina školjki koje se koriste za proizvodnju iznosi skoro tonu morskog materijala, što naglašava sofisticiranost ove proizvodnje i njen uticaj na privredu zajednice.

Za svaki ukras je bilo neophodno 11 minuta da se izradi (foto: David W. Wheatley)

Metoda C14 potvrdila je da su perle napravljene neposredno pre smrti njihovih nosilaca, potkrepljujući ideju da je ova odeća posebno dizajnirana za pogrebne rituale. Međutim, mogućnost da su sve žene sahranjene istovremeno postavlja pitanja o prirodi događaja koji je doveo do njihove sahrane.

Registrujte se na Sve o arheologiji

Prijavite se na našu mejl listu i budite prvi koji će dobiti vesti iz sveta arheologije

Ne šaljemo spamove! Pročitajte naša pravila korišćenja za više informacija.

Podelite sadržaj na:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »