I žene su bile samuraji i aktivno učestvovale u bitkama
Žene su podjednako kao i muškarci učestvovale u borbama i bile samuraji.
Feudalni Japan je doživeo mnoge društvene prevrate i turbulencije. Iz tog razloga javila se potreba da svi budu spremni za borbu, uključujući i žene.
Hronološki, feudalni Japan se poklapa sa srednjim vekom na evropskom kontinentu.
Žene – samuraji
Žene su stekle neophodne borbene veštine i taktike kako bi se borile i branile svoju domovinu. Bile su podjendanko opasne i smrtonosne kao njihovi muževi i muške kolege. Baratale su lukom i strelom i jahale su konje.
Tada se pojavljuju onna-musha i onna-bugeisha.
Prve žene samuraji bile su obučene za ofanzivno ratovanje, a druge za defanzivu. Odnosno, onna-musha su bile žestoke ratnice koje su išle u bitke i borile se zajedno sa ostalim samurajima. Onna-bugeisha su bile obučene da zaštite svoje domove i zemlju od uljeza i napadača dok su im saborci bili na bojištu.
Jedna od prvih žena samuraja bila je carica Jingu. Jingu je lično organizovala i vodila bitku koja je rezultirala osvajanjem Koreje u 200. godini.
Arheološki potvrđeni ženski samuraji
Iako su žene istorijski zabeležene kao samuraji, veruje se da je u bitkama učestvovalo znatno više.
Arheolozi su pre više decenija iskopali ljudske skeletne ostatke iz bitke kod „Kubizuka“ na obali mora Smbon-hama, perfektura Šizuoka. Jedan deo ratnika sahranjen je na ovoj plaži. Bitka se dogodila sredinom 16. veka.
Pronađeni su ostaci 105 osoba. Antropološka analiza iz 1989. godine je pokazala da je trećina sahranjenih pripadala ženama, prema dr Hisaši Suzukiju sa Univerziteta u Kjotu.
Na lobanjama ovih ratnika zabeleženi su tragovi povreda poput posekotina i uboda nastali oštrim predmetima. Neke povrede su nastale od testera.
Iste rezultate su dala iskopavanja i na drugim arheološkim nalazištima.
Izvori: Journal of Anthropological Society of Nippon i Daily art magazine
preporuka: Women warriors of Early Japan