Keltski ratnici bez kostiju, ali sa izuzetnim mačevima

Keltski ratnici bez kostiju, ali sa izuzetnim mačevima
Keltski mač (© Flore Giraud, Inrap)

Arheolozi su iskopavali keltsku nekropolu bez skeleta i otkrili fenomenalne metalne artefakte, uključujući i dva mača, koji su još uvek bili u koricama.

U mestu Krezije-le-Nef, u centralnoj Francuskoj, arheolozi su otkrili keltsku nekropolu iz latenskog perioda (4–2. vek pre n.e.), u kojoj se nalazilo više od 100 grobova. Zbog kiselosti zemljišta, ljudski ostaci nisu sačuvani, ali su zato iz zemlje izronili izuzetno očuvani metalni predmeti, među kojima se posebno izdvajaju dva mača.

Jedan od mačeva in situ (© Flore Giraud, Inrap)

Od priloga se izdvajaju bronzane narukvice, fibule, koje pružaju dragocene uvide u svet keltskih ratnika. Skoro polovina grobova sadržavala je metalni nakit, uključujući narukvice raznovrsnih oblika i 18 fibula od bronze i gvožđa.

Bogato dekorisani mač (© Flore Giraud, Inrap)

Ono što je posebno privuklo pažnju jesu dva mača iz dva groba. Kada su otkriveni bili su obuhvaćeni korozijom, ali nakon pažljive konzervacije otkriveno je da su mačevi bili bogato ukrašeni primerci, u svojim originalnim koricama. “Mačevi su među najbolje očuvnaim oružjem iz gvozdenog doba ikada pronađenim u Evropi”, navodi se u saopštenju INRAP.

Izuzetni keltski mačevi

Jedan od mačeva, otkriven u korodiranom stanju, nakon konzervacije se pokazao kao pravo remek-delo. Ukrašen je kružnim i spiralnim motivima na koricama od legura bakra, sa ivicama izrađenim u kabašon tehnici – umetci od stakla kupolastog oblika. Ova dekoracija ukazuje na visok nivo zanatske veštine i simbolički značaj oružja. Rendgenske analize otkrile su i intarzije na sečivu, gde su stakleni i metalni elementi umetnuti u kompleksne dekorativne šare.

Keltski mač sa ostacima tkanine (© Flore Giraud, Inrap)

Drugi mač iz iste nekropole jednostavnijeg je dizajna, ali sadrži ostatke tkanine sačuvane zahvaljujući oksidaciji metala. Veruje se da su ti fragmenti mogli pripadati odeći pokojnika ili pogrebnom pokrovu. Oba mača datuju se u 4. vek pre nove ere i svedoče o visokom statusu onih kojima su pripadale.

Iako skeletni ostaci nisu sačuvani, raskošno ukrašeni keltski mačevi iz nekropole u Francuskoj otkrivaju vrhunsku izradu i simboliku oružja iz gvozdenog doba.

Registrujte se na Sve o arheologiji

Prijavite se na našu mejl listu i budite prvi koji će dobiti vesti iz sveta arheologije

Ne šaljemo spamove! Pročitajte naša pravila korišćenja za više informacija.

Podelite sadržaj na:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »