Ko je bila tajanstvena Crvena kraljica?
Crvenoj kraljici, vladarki drevnih Maja, pripisuje se najbogatija sahrana, a njeno telo je pre 1.300 godina bilo prekriveno crvenom bojom.
Jedna od najznačajnijih ruševina Palenkea je Hram natpisa, piramida visoka 27 metara, koja sadrži najdetaljnije drevne natpise Maja, ikada pronađene. Pretpostavljalo se da je spomenik bio verski centar do 1952. godine, kada je francusko-meksički arheolog Alberto Ruz otkrio Pakalovu grobnicu u Meksiku, skrivenu duboko ispod u dobro očuvanoj komori. Više o tome: Arheolozi zapanjeni otkrićem posmrtne maske od žada u piramidi drevnih Maja
Arnoldo Gonzales Kruz je 1994. godine odlučio je da iskopa Hram XIII, strukturu pored Hrama natpisa. Od stepeništa na glavnoj fasadi prokopan je tunel kako bi se pristupilo samom srcu objekta.
Misteriozna zapečaćena grobnica
Njegov tim je naišao na hodnik koji vodi do tri odaje, od kojih su dve bile otvorene i prazne. Ulaz u najveću, centralnu komoru bio je jedini zapečaćen zidom. Arheolozi su bili sigurni da je ovaj otvor zatvoren da bi se zaštitilo nešto važno. Nisu pogrešili.
Pre nego što su ušli u prostoriju, znali su da moraju biti oprezni kako ne bi oštetili ukrase ili bilo koje predmete koji bi mogli biti unutra. Njihov prvi korak je bio da naprave malu rupu u zidu kroz koju su mogli da vide sve što je skriveno iza njega.
Gurajući svetlo kroz rupu, Gonzalez Kruz je mogao da uoči malu, zasvođenu prostoriju veličine nekih oko 4×2 metra. Čitavu prostoriju zauzimao je monolitni krečnjački sarkofag sa raznim keramičkim predmetima oko njega. Polako su uklanjali kamenje koje je blokiralo prolaz u prostoriju u koju niko nije ušao više od 1.300 godina.
Gotovo u potpunosti je bio ispunjen monolitnim krečnjačkim sarkofagom sa raznim keramičkim predmetima raširenim oko njega. Odlučili su da pažljivo uklone kamenje koje je blokiralo prolaz i otvore odaju u koju se nije ulazilo više od 1.300 godina.
Žrtvovani ljudi u čast Crvene kraljice
Arheologe je prvo dočekao prizor dva ljudska skeleta. Jedan je pripadao adolescentu, starosti oko 11-12 godina. Ostaci su mu bili postavljeni na leđa. Postojali su dokazi o posekotinama i udarcima u rebarni koš, za koje se veruje da su nanete kao deo rituala žrtvovanja.
Drugo telo koje je ležalo izvan sarkofaga bila je devojka/žena za koju se smatra da je imala 20-30 godina. Ona je takođe bila ispružena na podu, a na kostima su joj se nalazili i tragovi smrtonosnih povreda. Veruje se da su njih dvoje žrtvovani da bi pratili stanara grobnice na putovanju u zagrobni život.
Sarkofag Crvene kraljice
Sam sarkofag je bio isklesan iz jednog bloka krečnjaka i prekriven teškim kamenim pločama. Kada je stavljen u grobnicu, verovatno je već bio obojen crvenom bojom. Na vrhu poklopca je bio mali kružni otvor. Drevne Maje su verovale da će otvor omogućiti duši pokojnika da komunicira sa svetom živih.
Ubacivanje male kamere kroz otvor omogućilo je arheolozima da vide unutrašnjost grobnice pre nego što su pokušali da je otvore. Videvši ljudske ostatke, odlučili su da otvore kovčeg.
Na njihove iznenađenje, videli su da je sve, uključujući upadljivu zelenu pogrebnu masku, prekriveno crvenim prahom. Kasnije je potvrđeno da je reč o cinabaritu ili živinom sulfidu.
Ko je bila Crvena kraljica?
Kraljica je bila sahranjena u sarkofagu od krečnjaka, čija je unutrašnjost bila obojena u crveno, zbog cinabarita. Takođe, telo pokojnice je bilo obojeno u crvenoj boji, nakon čega su je arheolozi nazvali Crvena kraljica. Njena sahrana je jedna od najbogatijih među vladarkama drevnih Maja.
Imala je posmrtnu masku za lice, sačinjenu od 200 komada žada i malahita sa očima od opsidijana, poput one koja je pronađena na glavi Pakala. Drevne Maje su najviše cenile žad, zbog čega je on korišćen samo kod istaknutijih osoba i stavljan u njihove grobnice.
Antropološka istraživanja ostataka kraljice sprovedena su između 1997. i 2002. godine, kao deo arheološkog projekta Crvena kraljica. Rezultati analize pokazali su da je reč o ženi od 50-60 godina u trenutku smrti i da je bila visoka 154 cm. Njena lobanja je bila veštački deformisana, kao što je to bila praksa kod bitnih pojedinaca.
Crvena-sveta boja kod drevnih Maja
Nije sasvim jasno zašto su unutrašnjost sarkofaga, telo pokojnice, maska i blago optočeno draguljima tako obilno posuti ovim visoko toksičnim prahom. Cinabarit se koristio kao pigment u umetnosti Maja, a njegova crvena boja se možda smatrala svetom.
Dokazi o njegovoj upotrebi u pogrebnim obredima pronađeni su na drugim lokalitetima Maja, a boja je možda predstavljala crvenu boju izlazećeg sunca, simbol vaskrsenja i novog života. Upotreba cinabarita, odnosno crvene boje, bio je jedan od mnogih pokazatelja elitnog statusa stanovnika grobnica.
Crvena kraljica i veza sa vladarom Maja Pakalom
Ko je zaista bila Crvena kraljica ostaje enigma. Nije lako otkriti njen identitet, jer grobnica i sarkofag nisu imali nikakve natpise. Ovo je bilo iznenađujuće, jer je Palenke dobro poznato po bogatim uklesanim i slikanim natpisima.
Kraljica je bila savremenik kralja Pakala. Takođe, njeno telo je položeno blizu Hrama natpisa, gde je sahranjen vladar Maja. DNK analize su 2012. godine pokazale da ona nema krvne veze sa njim, dok istraživanja (analiza izotopa) njenih zuba otkrivaju da ona potiče iz lokalne populacije žena.
Crvena kraljica i njena lokacija sahrane pored Pakala, moraju se uzeti u obzir. To ukazuje da je ona zauzimala visoko privilegovano mesto u lokalnom društvu i da je verovatno održavala bliske veze sa ovim vladarom. Sve to implicira da je ona verovatno bila njegova žena Tz’aakb’u Ahaw, koja mu je rodila dva sina. Ukoliko bi se našle grobnice njihovih sinova, to bi potvrdilo sumnje.
Izvori: NatGeo, MetMuseum, American Journal of Physical Anthropology 2003
Rekonstrukcija: Karen T. Taylor