Najveći koprolit na svetu: Šta nam vikinški izmet otkriva o prošlosti?

Arheolozi u Jorku su 1972. godine naišli na neobičan i svakako “dragoceni” nalaz – najveći fosilizovani ljudski izmet ili koprolit iz 9. veka.
Veliki koprolit pronađen je prilikom izgradnje filijale Lojds banke u centru Jorka, u Velikoj Britaniji. U arheologiji, fosilizovani izmet se naziva koprolit i spada u tzv. ekofakte – prirodne ostatke koji pružaju informacije o ljudskoj aktivnosti. Ljudski izmet je najveći ikada pronađen i pripadao je osobi iz vikinškog perioda i danas je poznat kao “koprolit iz Lojds banke”.
Na lokalitetu otkriveno je više hiljada komada grnčarije, vikinških kuća i tragova svakodnevnog života. Ipak, je pažnju naučnika privukao ovaj nesvakidašnji fosilizovani izmet, star više stotina godina.
Ovaj izmet bio je dugačak neverovatnih 20 cm i širok 5 cm. Koliko god ovo otkriće delovalo smešno, ovaj nalaz je pravo blago bogato informacijama o drevnim ljudima. Koproliti omogućavaju uvid u ishranu, zdravstveno stanje i životnu sredinu ljudi iz prošlosti.
- Stanovnici Viminacijuma su patili od crevnih parazita uprkos izgradnji toaleta
- Halštatski rudari konzumirali su plavi sir i pivo pre 2.700 godina pokazale su analize drevnog izmeta
Današnjim Jorkom vladali su nordijski ratnici-kraljevi, a koje se na staronordijskom nazivalo „Jorvik“. Usko povezan sa vikinškim kraljevstvom Dablinom dalje na zapad, Jork je bio centralni deo područja kojim su dominirali vikinški ratnici od oko 875. do 954. godine nove ere. Uzorak stolice je datovan oko 9. veka i pruža uvid u prehrambene prakse Vikinga tokom ovog perioda.
Koprolit Vikinga sadržao je parazite
Ovaj ekofakt otkrio je zanimljive informacije nakon analiza i postao je svetska arheološka senzacija u medijima. Osoba koja je ostavila ovaj izmet uživala je u jelu sa puno mesa i hleba, ali ne toliko povrća. Vikinški koprolit sadržao je stotine sićušnih, mikroskopskih jaja, koja pripadaju crvima koji mogu da žive u našem telu. Reč je o parazitskim crvima Trichuris i Ascaris.

Oni su mogli da predstavlaju poteškoće osobi koja ih je imala, u vidu stomačnih i drugih gastrointestinalnih problema. Posebno može biti bolno kada napuštaju naša tela, a mogu da izađu iz bilo koje rupe, čak i iz ugla oka. Infekcije parazitima bile su čest problem kod naših predaka, kada je čista voda za piće bila teže dostupna, a lična higijena skromna.
Posetioci ispustili fosilizovani ljudski izmet
Koprolit se danas čuva u staklenoj vitrini u Vikinškom centru Jorvik u Jorku. Ipak, 2003. godine došlo je do incidenta kada su ga posetioci slučajno ispustili, razbivši ga na tri dela. Srećom, stručnjaci su ga pažljivo restaurirali, i od 2008. godine izložen je na počasnom mestu u bezbednijim uslovima, gde i dalje fascinira posetioce iz celog sveta.