Najveći lov na glave zabeležen u Kini

Najveći lov na glave zabeležen u Kini
Najveći lova na glave u neolitskom naselju u Kini (foto: Qian Wang/Texas A&M University School of Dentistry)

Pre 4.100 godina dogodio se najveći poznati masakr u praistorijskoj Aziji, lov na glave.

Studija je pokazala da se najveći događaj lova na glave dogodio u praistorijskoj Aziji, gde su obezglavljeni bili ljudi pre 4.100 godina.

U studiji, objavljenoj u Archaeological and Anthropological Sciences, istražen je fenomen obezglavljivanja u neolitskom naselju. Analizirani su ljudski ostaci sa lokaliteta Honghe, koji se datuju pre 4.100 i 4.400 godina. Neolitsko naselje nalazi se u severoistočnoj Kini. Ukupno je 41 osoba bila žrtva lova na glave.

Lov na glave je praksa uzimanja glava neprijatelja kao trofeja.

Žrtve lova na glave

Istraživanja na ovom lokalitetu sprovode se već 30 godina u nekoliko sezona. Nakon iskopavanja kroz dve kuće i tri grobnice, arheolozi su pronašali ukupno 68 skeleta, od kojih je 41 bilo bez glave.

Od 41 žrtve bez glave, čini se da su 32 ubijene u jednom događaju, što ga čini najvećim zabeleženim događajem lova na glave iz neolitske Kine.

Obezglavljeni skeleti (foto: Qian Wang/Texas A&M University School of Dentistry)

Najveće iznenađenje jeste da su žrtve lova na glave bile isključivo žene i maloletnici, što ukazuje na okrutnost drevnog ratovanja. Moguće je da su rivali, kada su napali naselje, ciljali žene i decu, što je rezultiralo „međuljudskim sukobom sa visokim nivoom okrutnosti“, napisali su istraživači u studiji. Takođe je moguće da su uljezi koristili “ritual selektivnog obezglavljivanja” kada su birali svoje žrtve, napisao je tim istraživača.

Svim skeletima bez glave, osim nekoliko, nedostajali su prvi i drugi pršljen, a imali su slične uske rezove u obliku slova V do U na drugom pršljenovu, što je nagoveštavalo doslednost u tehnici i oružju počinilaca. Upotrebljeno oružje su najverovatnije noževi sa drškom od kosti i oštrim kamenim sečivima.

Stanovnici neolitskog naselja napadnuti kada muškarci nisu bili tu

Međutim, manje je jasno zašto su na meti bili žene i mladi, a ne odrasli muškarci. Moguće je da je narod Honghe, zajednica farmera, lovaca i ribara, bio u aktivnom sukobu sa drugim plemenima,. O tome svedoče tri odbrambena rova pronađena u naselju. Možda je naselje napalo suparničko pleme dok su svi muškarci bili odsutni, navode istraživači.

Trofeji u vidu lobanja (foto: Qian Wang/Texas A&M University School of Dentistry)

Potom, nakon napada, počinioci su možda odvezli glave kao trofeje. Kada su se muškarci vratili, zatekli su svoje voljene obezglavljene. Zatim su odlučili da ih sahrane u kućama i onda su napustili naselje.

Takođe su pronađene i četiri lobanje, koje su pripadale muškarcima. One su bile u jami ispred kuće. Moguće da su one trofeji muškaraca čije su žene i deca ubijeni na najsuroviji način.

Registrujte se na Sve o arheologiji

Prijavite se na našu mejl listu i budite prvi koji će dobiti vesti iz sveta arheologije

Ne šaljemo spamove! Pročitajte naša pravila korišćenja za više informacija.

Podelite sadržaj na:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »