Otkrivena je tajna izrade Nebeskog diska iz Nebre
Nebeski disk iz Nebre je star 3.600 godina i prvi je poznati prenosivi astronomski instrument. Iako se dugo proučava, nije dovoljno jasan proces njegove izrade.
Diks iz Nebre je jedinstveno otkriće, od međunarodnog značaja i od 2013. godine deo je Uneskovog registra „Pamćenje sveta”. Takođe, jedan je najproučavanijih arheoloških artefakata na svetu.
“Njegova kosmološka ikonografija pruža jedinstven uvid u mentalni sklop ljudi iz ranog bronzanog doba”, pišu autori u radu Scientific Reports.
Otkrili su ga divlji kopači na vrhu brda Mitelberg u blizini grada Nebra, Saksonija-Anhalt, u centralnoj Nemačkoj 1999. godine. Nakon toga je prodat, a tri godine kasnije ga je policija zaplenila.
- Otkrivena 2.200 godina stara tajna mehanizma iz Antikitere
- Misteriozni Nebeski disk iz Nebre – najstariji astronomski prikaz na svetu
Nebeski disk iz Nebre je bio deo ostave u kojoj su se nalazila dva vrhunski izrađena mača, dve sekire sa prirubnicama, dve spiralne narukvice i dleto. Svi nalazi zajedno pripadaju bronzanom dobu i datuju se u 1600 godinu pre nove ere. Međutim, vrlo je verovatno da je sam Nebeski disk proizveden 100 do 200 godina ranije.
Iako se proučava više decenija, pitanje proces izrade predmeta nije u potpunosti razrašnjeno.
Analize otkrile fascinantne detalje Nebeskog diska iz Nebre
Ovaj bronzani disk zadivljuje ne samo svojim dizajnom i astronomskom simbolikom, ali i tehničkim enigmama koje postavlja njegova izrada. Nedavne metalografske analize otkrile su fascinantne detalje o složenim procesima koji su oblikovali ovaj artefakt. Prethodne studije su utvrdile da disk nije mogao biti napravljen jednostavnim livenjem zbog njegovog materijalnog sastava i fizičke strukture. Nedavno otkriće dodaje još jedan sloj složenosti potvrđujući da je disk kreiran kroz veoma složen proces toplog kovanja.
Proizvodnja diska je uključivala otprilike deset radnih ciklusa, od kojih se svaki sastojao od zagrevanja metala na oko 700 stepeni Celzijusa, udaranja čekićem da bi se oblikovao i žarenja da bi se opustila unutrašnja struktura materijala. Ova metoda je omogućila postizanje potrebne tankosti i čvrstoće, postižući konačni prečnik od približno 31 centimetar i debljinu od samo nekoliko milimetara.
Da bi istražili ove procese, tim stručnjaka iz Landesamt fur Denkmalpflege und Archaologie (LDA) Saksonija-Anhalt radio je zajedno sa Univerzitetom Otto-von-Guericke iz Magdeburga i DeltaSigma Analitics GmbH. Koristeći napredne tehnologije, analizirani su mikroskopski uzorci diska.
Eksperimentalno je proveren način izrade
Ovi testovi su dopunjeni merenjima tvrdoće i praktičnim eksperimentima kovača. koji je rekonstruisao repliku koristeći tradicionalne metode.
Mali uzorak sa periferije Nebeskog diska iz Nebre, prethodno uklonjen i restauriran 2002. godine, ponovo je pregledan. Detaljna analiza je omogućila da se identifikuju tehnike grejanja, kovanja i hlađenja koje su obezbedile stabilnost materijala, otkrivajući izuzetnu tehničku veštinu njegovih kreatora.
„Činjenica da su više od 20 godina nakon što je nebeski disk pronađen, istraživanja sada dovela do tako važnih novih otkrića, ne samo da još jednom demonstrira izuzetnu prirodu ovog otkrića jednom u veku, već i visok nivo znanja o obradi metala. koji se već razvio u ranom bronzanom dobu“, kaže arheolog prof. dr Harald Meler i saopštenju.
Najnoviji rezultati istraživanja jasno pokazuju da su zanatlije ranog bronzanog doba bili ne samo vrsni livci, već su bili i veoma vešti u daljoj obradi bronzanih artefakata, na primer vrućim kovanjem. Sa svojim velikim iskustvom i znanjem bili su u stanju da proizvedu jedinstven predmet u svetu – Nebeski disk iz Nebre.