Otkriveni rimski žetoni za drevne strateške igre
Arheolozi su u drevnom gradu Hadrijanopolisu otkrili dva žetona koji su pripadali vojnoj strategijskog društvenoj igri.
Tokom iskopavanja u drevnom gradu Hadrijanopolisu u Karabuku, otkrivena su 2 žetona od kostiju koji su pripadali vojnoj strategijskoj igri. Arheolozi smatraju da pripadaju 5. veku.
Rimske društvene igre
Žetoni za igru korišćeni su u igrama Ludus Latrunculorum „igra lopova“ (ova igra je verovatno zasnovana na ranijoj grčkoj igri zvanoj petteia koja se pominje u Odiseji) i Ludus duodecim scriptorum.
Antičke igre se smatraju pretečama nekih modernih strateških igara. Bile su popularne u starom Rimu i odražavaju važnost vojne strategije u svakodnevnom životu tog vremena.
Žetoni su ukrašeni simbolima sa četiri i osam kraka ugraviranim tehnikom struganja, korišćeni su da pomognu igračima da planiraju svoje strategije, piše u saopštenju.
Hadrijanopolis je bio grad u jugozapadnoj Maloj Aziji, koji se nalazi otprilike 3 km zapadno od modernog grada Eskipazara u provinciji Karabuk. Grad je dobio ime po rimskom caru Hadrijanu u 2. veku.
Tekuća iskopavanja, koju vodi vanredni profesor Ersin Čelikbaš sa Odseka za arheologiju na Fakultetu za književnost Univerziteta u Karabuku, nastavljaju se u drevnom gradu, koji je korišćen kao naselje tokom kasnog halkolita, rimskog i ranog vizantijskog perioda.
Ističe se i po svojim izvanrednim mozaicima koji prikazuju mnoge životinje poput konja, slonova, pantera, jelena i mitske životinje grifon.
Hadrijanopolis je imao svoju vojnu bazu
Poslednje otkriće, zajedno sa prethodnim nalazima, takođe ukazuje na ulogu Hadrijanopolisa kao rimske vojne baze. Rim je izgradio vojnu bazu na najistočnijim granicama cartsva da bi se branio od invazija iz regiona Crnog mora.
„Takođe je poznato da su ove igre bile strateške igre koje su vojnici voleli da igraju. Nalazi ovog tipa potvrđuju postojanje vojne jedinice u Hadrijanopolisu tokom mnogo vekova. Oni jasno podržavaju postojanje rimskog štaba, rimske jedinice i rimske tvrđave u Hadrianopolisu od 2. do 5. veka“, rekao je Čelikbaš.
Istraživači su ranije otkrili gvozdenu masku rimske konjice koja datira iz 3. veka nove ere u regionu. Više o tome: Gvozdena rimska maska pronađena je u drevnom gradu Hadrijanopolisu