Pirinačno pivo staro 10.000 godina pronađeno u Kini

Pirinačno pivo staro 10.000 godina pronađeno u Kini
Ilustracija tradicionalnog pravljenja pirinačnog piva (fotografiju generisala veštačka inteligencija)

Arheolozi su otkrili dokaze o 10.000 godina starom pirinačnom pivu u Kini.

Tragovi 10.000 godina starog pirinča od pirinča otkriveni na neolitskom lokalitetu Šangšan u istočnoj Kini. Istraživački tim je analizirao fragmente grnčarije i pronašao dokaze fermentacije pirinča. Uključujući enzime za razgradnju skroba i gljivice koje su korišćene u tradicionalnim metodama pivarstva.

Studija, objavljena u PNAS, pruža nove uvide u poreklo proizvodnje alkoholnih pića u istočnoj Aziji.

Istraživački tim je analizirao dvanaest ulomaka grnčarije iz neolita sa nalazišta Šangšan. „Ovi fragmenti su bili povezani sa različitim tipovima posuda, uključujući one za fermentaciju, serviranje, skladištenje, kuvanje i preradu“, rekao je prof. Jiang Leping.

Oni su izvršili ekstrakciju i analizu mikrofosila na ostacima sa unutrašnjih površina grnčarije, kao i na grnčarskoj glini i okolnim sedimentima kulturnog sloja.

Drevne metode fermentacije

Fokusirali smo se na identifikaciju fitolita, granula skroba i gljivica, pružajući uvid u upotrebu grnčarije i metode prerade hrane koje se koriste na lokaciji“, rekao je prof. Liu Li sa Univerziteta Stanford, prvi autor rada.

Ilustracija proces pravljenja pirinačnog piva (foto: IGG)

Analiza fitolita otkrila je značajno prisustvo odomaćenih pirinčanih fitolita u ostacima i grnčarskoj glini. „Ovi dokazi ukazuju na to da je pirinač bio osnovni biljni resurs za ljude u Šangšanu“, rekao je prof. Zhang Jianping, koautor studije.

Tim istraživača je pronašao i granule skroba koje su pokazale znake enzimske degradacije i želatinizacije, koje su karakteristične za procese fermentacije.

Pored toga, studija je otkrila obilje gljivičnih elemenata, uključujući plesni Monascus i ćelije kvasca, od kojih su neke pokazale razvojne faze tipične za fermentaciju. Ove gljive se koriste u tradicionalnim metodama pivarstva. Iste takve se koriste u proizvodnji pirinačnog vina od crvenog kvasca.

Oblik grnčarske posude u skladu sa funkcijom

Takođe, na osnovu biljnih i gljivičnih ostataka, istraživači su utvrdili da su i posude bile usko povezane sa funkcijama. Jedne su bile za fermentacij, druge za kuvanje ili skladištenje i slično.

Različiti oblici grnčarskih posuda koje su služile za fermentaciju, skladištenje, kuvanje pirinačnog piva i slično (foto: IGG)

Za pravljenje alkoholnih pića od pirinča drevni ljudi koristili su loptaste posude.

Pojava ove tehnologije piva u ranoj kulturi Šangšana bila je usko povezana sa pripitomljavanjem pirinča i toplom, vlažnom klimom ranog holocena.

Ova alkoholna pića su verovatno igrala ključnu ulogu u ceremonijalnim gozbama, naglašavajući njihov ritualni značaj kao potencijalnu pokretačku snagu intenzivirane upotrebe i široko rasprostranjenog uzgoja pirinča u neolitskoj Kini“, rekao je prof. Liu.


Izvor: Chinese Academy of Science

Registrujte se na Sve o arheologiji

Prijavite se na našu mejl listu i budite prvi koji će dobiti vesti iz sveta arheologije

Ne šaljemo spamove! Pročitajte naša pravila korišćenja za više informacija.

Podelite sadržaj na:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »