Dura Europos: Prvi poznati hemijski napad u istoriji dogodio se pre 1700 godina

Dura Europos: Prvi poznati hemijski napad u istoriji dogodio se pre 1700 godina
Snimak iz vazduha na rimsko utvrđenje 1930. godine u Duri Europos (Wikipedia, Yale University Art Gallery)

Pre 1700 godina, oko 256. godine, dogodio se hemijski napad na Rimljane unutar njihovog utvrđenja u današnjoj Siriji. Arheolozi su otkrili 19 rimskih i jednog sasanidskog vojnika u tunelu koji je sadržavao bitumen i kristale sumpora. Sirija je tako postala mesto jednog od najranijih zabeleženih napada hemijskim gasom.

Kada je arheolog Sajmon Džejms istraživao ovo mesto pre jednu deceniju, otkrio je tragove žutih kristala sumpora i smole u ​​blizini 20 tela. Očigledno stradalih u borbi.

Tunel koji su iskopali Sasanidi (autor: Marsyas, Wikipedia)

Iako ne postoje istorijski zapisi o poslednjoj opsadi Dure Europos, arheologija je pomogla da se dobiju odgovori.

Ostaci jednog vojnika verovatno stradalog u hemijskom napadu gasom (Yale University Art Gallery/Dura-Europos Collection)

Do prvog otkrića ovih skeleta došlo se 1930. godine od strane Mesnila, vojnog oficira i arheologa-amatera. On je verovao da su rimski vojnici stradali od mača i vatre, a ne od gasa, kako nova istraživanja to potvrđuju.

Sukob završen hemijskim gasom

Rimljani i Sasanidski Persijanci su se sukobili oko Levanta zbog strateških vojnih utvrđenja i bogate poljoprivrede koja je davala visoke prinose žitarica svake godine. Sasanidi su pokušali da potkopaju odbranu grada, ali u tom tunelu pronađena su tela ugušenih vojnika.

Jedan drugi vojnik koji se ugušio zbog otrovnog gasa (Yale University Art Gallery/Dura-Europos Collection)

Sasanidski Persijanci su se rešili Rimljana tako što su bitumen i kristal sumpor dodali u vatru, piše u radu Simona Džejmsa. “Ove materije bi proizvele guste oblake vrućih isparenja, smrtonosni koktel uljnog dima ugljovodonika, koji uključuje ugljen-dioksid, smrtonosni ugljen-monoksid. Ali i još gore, gas sumpor-dioksida. Kada se udiše, sumpor-dioksid se kombinuje sa vodom na površini očiju i u sluzi nosa, grla i pluća i stvara sumpornu kiselinu (H2SO4)“.

Rekonstruisani šlem pronađen pored vojnika i crtež kako ga nosi Sasanidski vojnik (James 2004, figs. 47, 48)

Rimska jurišna grupa bi se našla u potpunom mraku i za nekoliko sekundi bi se ugušila na smrt. S obzirom da Sasanidski Persijanci nisu uspeli da sruše zidine Dure rudarenjem, oni su na kraju uspeli da pregaze grad. Naime, to je rezultiralo time da je većina branilaca i stanovnika sa garnizonima bila ili poklana ili prodata kao robovi unutar Sasanidskog carstva.


U Duri Europos nalazi se najranije identifikovana hrišćanska kućna “crkva“. Zauzimala je običnu kuću koja je pretvorena za bogosluženje negde između 233. i 256. godine.

Registrujte se na Sve o arheologiji

Prijavite se na našu mejl listu i budite prvi koji će dobiti vesti iz sveta arheologije

Ne šaljemo spamove! Pročitajte naša pravila korišćenja za više informacija.

Podelite sadržaj na:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »