Pronađen grob gladijatora u Efesu

Pronađen grob gladijatora u Efesu

Arheolozi su otkrili 1800 godina staru grobnicu gladijatora u drevnom gradu Efesu u današnjoj Turskoj.

Međutim, skeletni ostaci gladijatora nisu pronađeni, jer je njegov sarkofag ponovo upotrebljen u 5. veku za 12 osoba. Inače, prve gladijatorske borbe održane su u Efesu 69. godine pre nove ere i prvo groblje gladijatora je tu pronađeno. Više: Zanimljive činjenice o gladijatorima iz Efesa

Sarkofag u kome je bio sahranjen gladijator potiče iz 3. veka. Na spoljašnjoj strani sarkofaga nalazi se natpis koji kaže ko je u njemu bio sahranjen. Ali nakon smrti gladijatora i vađenja njegovih ostataka, sarkofag je poslužio kao grupna grobnica.

Sarkofag gladijatora (foto: IHA)

Na sarkofagu se urezuju tri krsta. Kasnije u 7. ili 8. veku dodati su i drugi krstovi, piše Turkiye Today.

Iskopavanje, koje je odobrilo Ministarstvo kulture i turizma uz podršku različitih institucija, vodi vanredni profesor Sinan Mimaroglu sa Odseka za istoriju umetnosti Univerziteta Hataj Mustafa Kemal.

Urezan krst na grobu gladijatora (foto: IHA)

Prvobitno grobnica je pripadala rimskom gladijatoru po imenu „Eufrat“. Sarkofag je sličan onim carskim, od kvalitetnijeg materijala, koji su pronađeni u Istanbulu, ostrvu Marmara i Siriji.

Otkriće rimske gladijatorske grobnice ne samo da baca svetlo na pogrebne prakse tog vremena, već i obogaćuje razumevanje ranog Efesa i njegovog istorijskog značaja.

Registrujte se na Sve o arheologiji

Prijavite se na našu mejl listu i budite prvi koji će dobiti vesti iz sveta arheologije

Ne šaljemo spamove! Pročitajte naša pravila korišćenja za više informacija.

Podelite sadržaj na:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »