Pronađena prestona soba ženskog vođe
Arheolozi su na lokalitetu Moče kulture otkrili oslikanu prestonu sobu koja pripada moćnoj ženi.
Arheolozi koji su radili na lokalitetu Moče u Panjamarki u dolini Nepenja na severnoj obali Perua otkrili su prestonu sobu sa stubovima sa slikama i dokazima da ju je koristila ženski vođa visokog statusa.
- Lovci na ajkule sahranjivani sa dodatnim udovima
- Pronađena sahrana žene u žutom svilenom ogrtaču u Mongoliji
- Veliki kineski zid je izgrađen da zaustavi princeze ratnice
Kultura Moče, poznata i kao kultura Močika, cvetala je od 1. do 8. veka. Istorija Močea se može kategorisati u tri glavne faze: rani period Močea (100–300), period srednjeg Močea (300–600) i period kasnog Močea (500–750).
Ova kultura je poznata po svojim elitnim grobnicama, impresivnoj arhitekturi, detaljnim umetničkim prikazima, složenim artefaktima i bogatim verskim slikama.
Bogato oslikana prestona dvorana
Direktorka projekta Džesika Ortiz Zevalos nazvala je ovo mesto „Dvorana slika Močea“. Sala, koja je okružena zidovima i stubovima, ukrašena je sa četiri različite scene, piše u saopštenju.
Na scenama je prikazano: žena na tronu razgovara sa čovekom pticom, krunisana žena koja podiže svoj pehar, krunisana žena koja rukuje žezlom i zvečarkom i procesija muškaraca koji nose tekstil.
Ostale slike pronađene u holu uključuju figuru sa ljudskim telom, ali paukove noge koje nose pehar i čitavu radionicu u kojima žene predu i tkaju.
Arheolozi su raspravljali da li je žena naslikana na zidovima prestone predstavljala pravu ženu ili mitsku figuru (sveštenicu, boginju ili kraljicu).
„Ali fizički dokazi o prestolu, uključujući eroziju njegovog naslona za leđa i perle od zelenog kamena, finih niti, pa čak i ljudske kose, jasno pokazuju da je njega koristila stvarna živa osoba, a svi dokazi ukazuju na ženu – vođu Panjamarke iz 7. veka.”