Pronađena sahrana plemenitog ratnika
Arheolozi su pronašli 1500 godina staru sahranu predstavnika vojne varvarske elite u Rusiji.
Ekspedicija Instituta za arheologiju Ruske akademije nauka 2021. godine sprovela iskopavanja na groblju Dalijan kulture Černjahov, odnosno čuvenih sahrana predstavnika varvarske elite na prelazu iz 4. u 5. vek kod sela Boljšoj Kamenec.
Grob br. 12 pokazao se kao najreprezentativniji od svih proučavanih i jedna je od izuzetno retkih sahrana lokalnog vojnog plemstva za kulturu Černjahov u celini. Dizajn grobnice je složen. Ukupna dubina je premašila 2,2 m, piše u saopštenju.
Prateći inventar grobnih nalaza, obuhvata 16 posuda kružnog oblika i masivna staklena šolja sa uglačanim ovalima. Odeća sadrži dve kopče i malu „vojničku“ srebrnu fibulu. Blizu desne ruke pronađeni su kremen i futrola za igle sa bronzanim iglama.
Blizu zida groba ležao je kompozitni koštani češalj. U blizini glave nalazilo se sečivo. U blizini desne noge nalazili su se ostaci drške biča. Čovek je bio veoma snažne građe i visine 170-175 cm.
Černjahov kultura
Kultura Černjahov je arheološka kultura koja je postojala od 2. do 5. veka na teritoriji današnje Ukrajine, Moldavije, Rumunije i dela Rusije. Ova kultura je obeležena prisustvom mešovitih etničkih grupa, uključujući Gote, Sarmate, Slovene i druge. Sahranjivanje je u ovoj kulturi bilo biritualno (kremacija i skeletno),
Za kulturu Černjahov sahranjivanja sa oružjem nisu tipična i nalaze se u izolovanim slučajevima. Ova vrsta vojničkog pogrebnog obreda zabeležena je prvi put u rimskim kriptama iz 4. veka. Dobro su poznate sahrane pokojnika sa kratkim sečivom sa vrhom gore u blizini glave. Uvezene staklene posude i veliki broj visokokvalitetnih kružnih posuda obično prate predstavnike lokalnog plemstva u nekropolama kulture Černjahov.
Sahranjivanje različitih etničkih grupa
Na groblju je do danas iskopano ukupno 20 grobova, u kojima su bili sahranjeni i odrasli i deca. U grobovima su bile posude od gline, bronzani i srebrni broševi ili fibule, kao i kopče. Česte su i perle od stakla i karneola i koštani češljevi. U mnogim slučajevima pronađeni su ostaci žrtvovanih životinja sa noževima.
Na osnovu rezultata prvih studija urađene su antropološke rekonstrukcije lica – dve žene i dva muškarca, koji pokazuju dva različita tipa.
Reč je o ljudima drugih etničkih grupa i regiona, a na to ukazuju i pronašeni artefakti sa drugih nekropola u Ukraniji, Moladaviji i Rumuniji.
Sahranjivanje pokojnika datovano je u kasnorimski period (325–350/360. g. n.e.) i period Velike seobe naroda (360/370–400/410. g. n.e.).