Ronilac pronašao vikinški mač u reci

Ronilac pronašao vikinški mač u reci
Vikinški mač iz reke (foto: Artur Reszko / PAP)

Tokom ronjenja u reci radnik iz Vojnog muzeja pronašao je vikinški mač iz 9-10. veka.

Radnik iz Vojnog muzeja u Bjalistoku, koji se nalazi na severoistoku Poljske, otkrio je mač iz vikinškog doba u reci Suprasl.

Prema rečima stručnjaka u izjavi, mač je jedan od samo primeraka pronađenih u Poljskoj i potpuno je jedinstven za region. „Veoma je neobično. Koliko ja znam, postoje samo tri ili četiri takva mača u zemlji“, rekao je Robert Sadovski, direktor Vojnog muzeja u Bjalistoku.

Na osnovu oblika i oblika drške, verovatno je vikinškog porekla, ali se takođe može odnositi na neku od baltičkih kultura.

Poljska tokom vikinškog perioda nije bila glavna arena skandinavskih aktivnosti. Međutim, arheološki dokazi potvrđuju prisustvo Vikinga u materijalnoj kulturi u trgovačkim i administrativnim centrima.

Prema rečima dr Rišarda Kazimierčaka, specijaliste tima za konzervaciju, oružje se ističe ne samo po obliku i dizajnu. Već i po očuvanju organskih elemenata u dršci, što je izuzetno retko kod nalaza ovog tipa. Pored toga, mač nosi tragove upotrebe koje je pretrpeo u borbi, vidljive u mikropukotinama, krhotinama i ogrebotinama.

Vikinški mač iz reke (foto: Artur Reszko / PAP)

Preliminarne studije ukazuju da je ovaj mač iskovan krajem 9. ili početkom 10. veka, verovatno u kontekstu koji je povezan sa vikinškom kulturom ili baltičkim zajednicama.

Priča iza ovog artefakta dodaje auru misterije. Istoričari spekulišu da je možda izgubljen tokom prelaska reke Suprasl ili u oružanom sukobu. Moguće je čak i da je njegov vlasnik preminuo na licu mesta, ostavljajući ovaj objekat kao nemo svedočanstvo o eri osvajanja i sukoba.

Mač je sada deo stalne kolekcije Muzeja vojske Bjalistoka, gde deli prostor sa drugim sličnim nalazom – mačem otkrivenim 1970-ih tokom radova na drenaži na istoj reci.

Registrujte se na Sve o arheologiji

Prijavite se na našu mejl listu i budite prvi koji će dobiti vesti iz sveta arheologije

Ne šaljemo spamove! Pročitajte naša pravila korišćenja za više informacija.

Podelite sadržaj na:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »