Tajna prvog neolitskog naselja iz 8.200 godine pre nove ere
Arheolozi otkrili jedno od prvih sedentarnih neolitskih naselja, koje se datuje oko 8.200 godina pre nove ere.
Nalazište se naziva Balıklı i pripada prekeramičkom neolitu A (8.200-7.200. g pne). Naselje je bilo naseljeno samo nekoliko stotina godina. U ovom praistorijskom naselju živela je grupa od najmanje 100-150 ljudi. Drevni ljudi su vodili lovački i sakupljački način života, a potom su se počeli baviti poljoprivrednim aktivnostima.
- Vinčansko naselje sa palisadama i rovovima otkriveno kod Aleksinca
- Otkriveno 7.000 godina staro naselje sa dugim kućama
- Neolitski muzej na otvorenom – Saznajte kako je izgledao život pre 7.000 godina!
Balikli je četvrto nalazište iz ovog perioda koje se istražuje u centralnoj Anadoliji. Lokalitet je bliži izvorima opsidijana nego druga naselja. Po stilu gradnje, materijalnoj kulturi i običajima sahranjivanja predstavlja prepoznatljivo naselje u regionu. U pogledu ovih karakteristika, ima ključnu ulogu u razumevanju ranih neolitskih zajednica u Centralnoj Anadoliji. U kuće, koje su bile polu ukopane, se ulazilo kroz krov, piše u radu u Antiquity.
Na lokalitetu, u prvim fazama života, sahranjeno je 23 osoba u kućama i ispod podova kuća.
Istraživanja su pružila važna otkrića o ranim procesima sedentarizacije na centralnoj anadolskoj visoravni i interakcijama između ranih neolitskih zajednica u regionu. Smešten samo 14 kilometara severoistočno od kultnog mesta Ašikli Hojuk. Balikli otkriva značajne razlike u organizaciji ovih ranih poljoprivrednih društava, uprkos svojoj geografskoj blizini.
Stanovnici ovog neolitskog naselja su pokazali značajna ulaganja u izgradnju i organizaciju svojih poluzemunica. Neke su više puta prepravljane i obnavljane.
Neolitsko naselje razlikuje se od drugih iz istog perioda
Ove ovalne, polupodzemne strukture, sa specifičnim karakteristikama, kao što su unutrašnja ventilacija i glavni pristup kroz krov, značajno su u suprotnosti sa arhitekturom Ašikli Hojuka, uprkos geografskoj blizini između ova dva lokaliteta.
Pored razlika u prostornoj organizaciji i arhitekturi, istraživači su identifikovali značajne kontraste u obrascima egzistencije između Baliklija i Ašikli Hojuka. Dok su jasni dokazi o ranom upravljanju biljkama i životinjama i pripitomljavanju pronađeni u Ašikli Hojuku, arheozoološki i arheobotanički ostaci iz Baliklija ukazuju na ekonomiju zasnovanu prvenstveno na lovu i sakupljanju divljih biljaka.
Preliminarne analize ukazuje da su stanovnici Baliklija eksploatisali širokim spektrom resursa. Uključujući male životinje kao što su zečevi, kornjače i ribe, pored većih kopitara. Prisustvo jednozrne pšenice i nekih kultivisanih mahunarki moglo bi ukazivati na početak upotrebe pripitomljenih biljaka.
Još jedan značajan aspekt arheološkog zapisa u Balikliju je tehnologija kamena, kojom je dominirala skoro isključivo upotreba opsidijana iz lokalnih izvora. Za razliku od drugih neolitskih naselja u regionu koja su učestvovala u mrežama razmene na daljinu, čini se da su stanovnici Baliklija zadržali veću nezavisnost i autonomiju.