Život i smrt dečaka iz ledenog doba: plave oči, tamna koža…

Život i smrt dečaka iz ledenog doba: plave oči, tamna koža…
Mali dečak iz ledenog doba sa plavim očima, tamnom kožom i tamno-braon kovrdžavom kostom (AI slika i radionorba.it)

Naučnici su otkrili detaljan prikaz života i smrti dečaka koji je živeo pre oko 17.000 godina u južnoj Italiji tokom ledenog doba.

Dobro očuvani ostaci dečaka koji je umro pre 17.000 godina u današnjoj Italiji otkrivaju da je imao plave oči, tamnu kožu i kovrdžavu tamno-smeđu kosu. Ovo dete je umrlo od urođene srčane bolesti.

Studija je objavljena u časopisu Nature Communications. Ona otkriva detalje o fizičkim osobinama dečaka i genetskom nasleđu. Spovedene su analize drevne DNK.

Dečji ostaci, otkriveni 1998. godine u pećini Grotta delle Mura u blizini Monopolija, Pulja, pružili su redak uvid u zdravlje i poreklo drevnih populacija. Sahrana dečaka bila je jednostavna, bez ikakvih grobnih priloga.

Skeletni ostaci praistorijskog dečaka (foto: Nature Communications)

Dete, za koje se veruje da je u trenutku smrti imalo oko 16 meseci, pronađeno je zakopano ispod dve velike stene u pećini. Skelet je bio uglavnom netaknut, što je omogućilo istraživačima da izvrše detaljnu antropološku analizu. Kao i hemijsko-fizičke analize.

Njegovi ostaci takođe ukazuju na genetsku predispoziciju za hipertrofičnu kardiomiopatiju, stanje koje zadebljava srčane mišiće.

Lovci-sakupljači iz ledenog doba u Italiji

Novorođenče je živelo samo nekoliko vekova nakon poslednjeg glacijala maksimuma, perioda kada su ledeni pokrivači prekrivali veći deo Zemlje. Južna Italija je, međutim, bila toplija od drugih delova Evrope, pružajući utočište za malu grupu lovaca-sakupljača kojoj je dete pripadalo. Relativno blaga klima ovog regiona sačuvala je ostatke deteta, što je omogućilo naučnicima da povrate 75 odsto njegovog genoma.

DNK analiza je takođe otkrila da je dečak bio predak klastera Viljabruna, grupe ljudi posle ledenog doba koji su naseljavali južnu Evropu. Njegova genetska loza nudi nove dokaze da su grupe poput Viljabruna bile prisutne u Italiji pre završetka ledenog doba, potvrđujući da su ove populacije već naselile region.

Zubi deteta pružili su dalji uvid u njegov život, uključujući dokaze o devet događaja fiziološkog stresa, koji verovatno proističu iz neuhranjenosti njegove majke tokom trudnoće..

Jedan značajan nalaz bio je da su roditelji deteta verovatno rođaci, što je otkriveno genetskim analizama. Ovakvo mešanje nije bilo neuobičajeno među paleolitskim populacijama. Možda je to još jedan razlog zašto je dete doživelo ranu smrt.

Registrujte se na Sve o arheologiji

Prijavite se na našu mejl listu i budite prvi koji će dobiti vesti iz sveta arheologije

Ne šaljemo spamove! Pročitajte naša pravila korišćenja za više informacija.

Podelite sadržaj na:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »