Kamenolom preti da uništi praistorijsku stensku umetnost u Norveškoj
Arheolozi strahuju da bi više od 2.000 izrezbarenih praistorijskih figura na stenama u Vingenu moglo biti uništeno kada počnu radovi u kamenolomu.
Nalazište Vingen je drugo po veličini nalazište u Norveškoj na kome su izrezbarene praistorijske figure. Reč je o tzv. petroglifima iz perioda mezolita.
Kako piše Guardian „jedno od najvećih i najznačajnijih nalazišta kamene umetnosti u severnoj Evropi je pod „katastrofalnom” pretnjom“.
Rezbarije Vingen, u okrugu Vestland, Norveška, su spektakularne i uključuju slike ljudskih skeleta i apstraktne i geometrijske dizajne. Arheolozi su pronašli kamene alatke koje su drevni ljudi koristili za kreiranje svojih umetničkih dela.
Iz očiglednih razloga, neke od rezbarija na stenama su tokom vekova bile prekrivene vegetacijom i tako se sačuvale. U ovom kraju verovatno ima još mnogo neotkrivenih petroglifa, kako ispod travnate površine, tako i na drugim mestima.
Sada arheolozi upozoravaju da se ovo nalazište suočava sa „katastrofalnim“ pretnjom nakon što su kamenolom, luka za transport i postrojenje za drobljenje kamena u oblasti obližnjeg Frøisjøena u februaru dobili dozvolu za planiranje.
Neprocenjiva stenska umetnost
Džordž Neš, britanski arheolog i specijalista za praistorijsku umetnost na Univerzitetu u Liverpulu, rekao je za Observer da je Vingen međunarodno važno mesto sa više od 2.000 uklesanih figura. On je „šokiran što norveške vlasti žele da ubace prljavi veliki kamenolom u blizini”.
„Njegova izuzetna, praistorijska gravirana umetnost na stenama nastala je kada su lovci-ribari-sakupljači lutali krajolikom pre 6.000 do 7.000 godina. Svako ometanje eksploatacije velikih razmera imaće negativan efekat na ovaj pejzaž“, rekao je Neš, dodajući da „konačni ishod izgleda zastrašujuće… Nalazimo se na destruktivnoj putanji gubitka izuzetnog pejzaža i njegove duge istorije“.
- Mini-hidroelektrana na mestu spomenika kulture – kameni rimski most na reci Ljuboviđi u opštini Ljuboviji
- Rio Tinto oštetio još jedan arheološki lokalitet
Trond Lødøen, vanredni profesor arheologije na Univerzitetskom muzeju u Bergenu u Norveškoj, kaže da je Vingen izuzetan jer je pejzaž netaknut i jedva se promenio od kada je nastala kamena umetnost. Osim nivoa mora, koji je verovatno bio šest metara viši. Kamena umetnost, poznata i kao petroglifi, je od najveće kulturne i antropološke vrednosti kada je njena lokacija neometana.
Rekao je: „Umetnost imamo na originalnoj lokaciji. Imamo predeo koji je netaknut. Jedva da imamo buku koju stvaraju ljudi.” On je opisao rezbarije kamenog doba kao „izvanredne“, delom zato što ih ima toliko: „To je kao slikovni jezik“.
Za Neša, rezbarije jelena su posebno fascinantne. „Neobično je da su jeleni, i ono što ja mislim da su losovi, ovde prikazani u velikim grupama, i odrasli i mladi. Ali u stvarnosti su usamljene životinje. Mislim da su umetnici stvarali narativ o ljudskom društvu.“
Zadiranje u ovu umetnost i ovu lokaciju očekivanom kontaminacijom bukom, svetlošću i prašinom, moglo bi, rekao je Lødøen, imati „razarajući uticaj“.
„Smatra se da je udaljenost između kamenoloma, luke, pokretnih traka, miniranja iz kamenoloma, tunela i brojnih drugih faktora predaleka, ali to nije slučaj. Već je primetan uticaj iz udaljenijeg kamenoloma. Tamo ima vibracija od miniranja.”
Kamenolomu nije ovde mesto
Holandska kompanija će navodno upravljati kamenolomom, sa planovima da izvuče 360 miliona tona kamena. Ministarstvo lokalne uprave i regionalnog razvoja odobrilo je kamenolom, koji će se nalaziti na vrhu planine Aksla. Pa čak i uprkos zabrinutosti Nacionalne kancelarije za antikvitete u vezi sa oštećenjem kulturnog nasleđa i protestima Norveškog udruženja za zaštitu životne sredine i Istorijsko udruženje.
Ministarstvo je zaključilo da je “društvena korist od planiranog vađenja velika“, dodajući da je njegov peščar “ograničen resurs za kojim postoji velika potražnja“. Nadamo se da će kamenolom u Aksli pružiti mogućnosti za nova radna mesta.
Lødøen je upozorio da će planovi samo uništiti najbolje prilike za region kao što su „turizam, obrazovanje, kulturno znanje“.
Neš je rekao: „Da li ekonomski projekat nadmašuje kulturno nasleđe i životnu sredinu? Odgovor je ne. Jednom kada ste zeznuli taj pejzaž, to je to. S*ebano je…“
„Zašto moraju da biraju Vingen? Zašto ne mogu da izaberu negde 20 km severno ili južno od lokacije, gde nema potencijalne praistorijske aktivnosti? Ako vidite fotografije Vingena, to je veoma mirno i jedinstveno mesto. Ovo je jednostavno pogrešno.”
Potpiši: Peticija „zaustavite izgradnju kamenoloma“
Izvori: Guardian, Observer, Encyclopedia, BradshawFoundation