Otkriven odbrambeni zid da zadrži Spartaka
Arheolozi su otkrili mesto epskog sukoba Spartaka i rimske vojske, odnosno zid da zadrži vođu pobune i gladijatore.
Arheolozi su otkrili kameni zid u italijanskoj šumi koji je koristila rimska vojska tokom epskog „okršaja“ protiv vođe pobune robova i gladijatora Spartaka i njegovih ljudi.
Spartak i njegovi pobunjeni gladijatori borili su se protiv vojske generala Marka Licinija Krasa 71. godine pre naše ere i izgubili.
Spartakovo poslednje mesto sukoba
Kameni zid i zemljani zidovi protežu se preko 3 km u šumi Dosone dela Melija u južnoj centralnoj Kalabriji u Italiji.
Tim je istražio zid i jarak koristeći radar koji prodire u zemlju, LIDAR, magnetometriju i uzorkovanje jezgra tla.
Otkrili su da je dubok jarak nekada išao paralelno sa zidom, sada obložen mahovinom i koji se proteže skoro 1,5 km.
Odbrambeni sistem rimske jame (odbrambenu jarak) i ager (dvostruki bedem ili nasip), karakterističan je za rimsku gradnju.
Na lokalitetu arheolozi su pronašli nekoliko polomljenih gvozdenih oružja, uključujući drške mačeva, velike zakrivljene oštrice, vrhove koplja.
Nalazi ukazuju da se na tom mestu verovatno dogodio epski sukob, prema Arheološkom institutu Amerike.
Spartakova pobuna
Istoričari su pominjali bitku i zid koji je sagrađen da zadrži Spartaka u nekoliko knjiga, uključujući Krasov život koji je napisao grčki filozof Plutarh.
Seme ustanka počelo je 73. godine pre naše ere, kada su Spartak i grupa od 70 gladijatora pobegli iz gladijatorske škole (ludus) negde blizu Kapue u regionu Kampanije. Lutali su okolnim selima i oslobađali robove da bi povećali svoje redove, sakupivši vojsku od oko 70.000 ljudi.
Porazili su Rimljane u nekoliko bitaka.
Pobuna je predstavljala značajan izazov za rimsku vlast, primoravajući Senat da pošalje snage od osam legija na čelu sa Markom Licinijem Krasom. Spartakove snage su poražene 71. godine pre naše ere.
I Plutarh i Apijan navode da je Spartak poginuo u borbi. Međutim, Apijan takođe dodaje da telo nikada nije pronađeno. Posle pobune, 6.000 preživelih pobunjenika je razapeto duž Apijevog puta, što je služilo kao odvraćanje od bilo kakvih daljih misli o pobuni.
The Appian Way is the most famous #Roman road, built by the censor Appius Claudius in 312 B.C. In 71 BC 6,000 slaves followers of #Spartacus were crucified along the 200-km when the combined forces of Crassus & Pompey put an end to the revolt. #Archaeology
— Ostia Antica HISTORY (@HistoryJouney) June 28, 2018
1878 painting-Bronnikov pic.twitter.com/jNsbTplf3M