Neolitska misterija – 15 lobanja kao deo rituala
Arheolozi su otkrili zagonetnu gomilu sastavljenu od 15 ljudskih lobanja u naselju iz neolitskog perioda.
Najmanje 15 ljudskih lobanja otkriveno je na neolitskom lokalitetu u Italiji. Kosti lobanja su bile istrošene i polomljene, ali bez dokaza o nasilju. To je navelo istraživače da posumnjaju da se tu radi o nekom drevnom ritualu predaka, piše u saopštenju.
Otkriće je detaljno opisano u časopisu European Journal of Archaeology i pruža jedinstven uvid u ritualni i simbolički značaj ljudskih ostataka u društvima kamenog doba.
Lobanje, koje su uglavnom pripadale muškarcima, pronađene su na gomili unutar potopljene strukture koja se naziva „Struktura Q“.
To nije bilo groblje već struktura koja je sadržala ritualne artefakte. Radiokarbonsko datiranje fragmenata postavlja njihovo poreklo između 5618. i 5335. godine pre nove ere. Datumi ukazuju da su prikupljene kosti lobanje korišćene u rasponu od skoro tri veka, potencijalno uključujući šest do osam generacija.
- Drevni neurohirurzi bušili su rupe na lobanjama, neke su bile velike 10 cm
- Deca su ritualno žrtvovana u Čičen Ici
- Ove žene su bile vezane i žive sahranjene u ritualu pre oko 5.000 godina
Fragmenti nisu pokazivali tragove posekotina, nasilja ili zalečene traume, što isključuje mogućnost da su lobanje ratni trofeji ili žrtve nasilne smrti. Umesto toga, način na koji su kosti slomljene pokazuje da su naknadno iskopane iz grobova i da su upotrebljene kao deo tajnog rituala predaka.
Smatralo se da preci u mnogim drevnim kulturama poseduju duhovne moći i služe kao moralna sidra za svoje zajednice.
Ovaj pristup istraživanju pruža jedinstven uvid u ritualni i simbolički značaj ljudskih ostataka u društvima kamenog doba