7.000 godina staro neolitsko naselje pronađeno na dnu jezera u Albaniji

7.000 godina staro neolitsko naselje pronađeno na dnu jezera u Albaniji
Ostaci neolitskog naselja (Andrea Bieri, Antiquity)

Arheolozi su pronašli drvene ostatke neolitskog sojeničkog naselja u jugoističnoj Albaniji na dnu nekadašnjeg jezera.

Pronađeni na dnu nekadašnjeg jezera, natopljeni drveni ostaci neolitskog naselja Dunavec u jugoistočnoj Albaniji predstavljaju jedan od najranijih dokaza poljoprivrednih zajednica u Evropi. Zahvaljujući izuzetnoj organskoj očuvanosti i savremenim metodama istraživanja, arheolozi su danas u mogućnosti da precizno datiraju i razumeju ovaj kompleksni lokalitet smešten uz nekadašnje jezero Maliq, u Korčanskom basenu.

Članak objavljen u prestižnom časopisu Antiquity donosi najnovije rezultate iskopavanja u okviru međunarodnog istraživačkog projekta EXPLO, koji finansira Evropska komisija. Projekat je interdisciplinaran, usmeren na dugoročno razumevanje odnosa između ranih zemljoradničkih zajednica i njihovog okruženja u „kolevci evropske poljoprivrede“ – regionu između Egejskog i Jadranskog mora, kroz koji su prve agrarne kulture iz zapadne Azije ušle u Evropu pre više od 8.500 godina.

Prva otkrića u jezeru

Napori da se isuši jezero Maliq tokom 1940-ih i 1950-ih, u cilju borbe protiv malarije i stvaranja obradivog zemljišta, doveli su do slučajnog otkrića potopljenih drvenih struktura. Sistematska arheološka iskopavanja usledila su tek 1970-ih, pod rukovodstvom Muzafera Korkutija, kada je identifikovano naselje na stubovima – tip naselja karakterističan za rane zajednice koje su živele uz vodene površine (sojeničko naselje).

Neolitsko naselje Dunavec (Andrea Bieri, Antiquity)

Pedeset godina kasnije, nova istraživanja otkrivaju složenu stratigrafiju lokaliteta i izuzetno očuvane drvene ostatke. Ova iskopavanja ne samo da potvrđuju ranija zapažanja, već ih i dopunjuju visoko preciznim apsolutnim datiranjem, koje pruža pouzdane hronološke oslonce za ceo zapadni Balkan.

Stratigrafija i konstrukcije sojeničkog naselja

Dunavec je danas jedno od ključnih nalazišta za razumevanje srednjeg i kasnog neolita u regionu, precizno datovano između 5300. i 5250. godine pre nove ere. Tokom iskopavanja identifikovano je preko 80 drvenih stubova, prečnika između 10 i 37 cm, koji su nekada činili temelj nadzemnih konstrukcija. Ovi stubovi, sačuvani u vodi na dubini od oko 8,5 metara, potiču iz najstarije stratigrafske faze, poznate kao „Dunavec I“.

Visok nivo podzemne vode doprineo je očuvanju organskih materijala – drvenih elemenata, biljnog materijala i kostiju. Modernim metodama, kao što su dendrohronologija i radiokarbonsko datiranje pojedinačnih godova iz stabala hrasta, utvrđeno je da je najranija građevinska aktivnost na lokalitetu datovana u period pre pojave tzv. Miyake događaja iz 5259. g.p.n.e., što dodatno potvrđuje rani karakter naselja.

Keramički fragmenti pronađeni 2023. godine (photographs by Adrian Anastasi, Ilir Gjipali; figure by Krist Anastasi)

Pored drvenih konstrukcija, iskopavanja su donela obilje keramičkog materijala, koji osvetljava svakodnevni život neolitske zajednice. Pronađeni su fragmenti grnčarije korišćene za kuvanje i skladištenje, kao i one finije, crne, polirane keramike sa raznolikim dekoracijama. Stilovi ukrašavanja uključuju barbotin tehniku, potom utiskivanje i pravljenje rezova. Uočeni su oblici poput bikoničnih čaša, ritona, činija, zdela plitkih posuda. Neki fragmenti posuda imaju i metalni sjaj, što ukazuje na visok nivo zanatske izrade i estetskih zahteva. Ranijih godina su pronađene i figurine.

Najranije neolitsko naselje na stubovima

Lokalitet Dunavec se ne može posmatrati izolovano. On se uklapa u širu sliku neolitskih jezerskih naselja na Balkanu koji se nalaze u Albaniji, Makedoniji i Grčkoj. “Istraživanja potvrđuju da su jezerska i močvarna područja zapadnog Balkana bila favorizovana za dugotrajna naseljavanje u šestom milenijumu pre nove ere”, piše u radu.

Neolitska figurina sa Dunavca, pronađena 1960-ih (izvor: rad na Researchgate-u)

Rani datumi ukazuju na to da su ova područja naseljavale neke od najranijih poljoprivrednih zajednica u Evropi, koje su se prilagodile životu blizu vode i prevazišle izazove koje je predstavljao godišnji ili klimatski uslovljen porast nivoa jezera.

Nalazi iz Dunavca danas predstavljaju najranije pouzdano datovano naselje na stubovima u regionu zapadnog Balkana. Pored izuzetne očuvanosti, lokalitet nudi dragocen uvid u rani neolitski život: kako su ljudi gradili, čime su se bavili, kako su se nosili sa klimatskim izazovima i kako su oblikovali svoju svakodnevicu u simbiozi sa vodom. Iako je dobar deo lokaliteta još uvek neistražen, novi rezultati već sada pozicioniraju Dunavec kao referentnu tačku za razumevanje neolita u jugoistočnoj Evropi.

Registrujte se na Sve o arheologiji

Prijavite se na našu mejl listu i budite prvi koji će dobiti vesti iz sveta arheologije

Ne šaljemo spamove! Pročitajte naša pravila korišćenja za više informacija.

Podelite sadržaj na:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »