Pronađena izvanredna “džinovska” kamena ručna sekira, starosti 300.000 godina
Engleski arheolozi otkrili su 800 kamenih artefakata starosti oko 300.000 godina. Među njima se izdvaja jedna džinovska ručna sekira oko 30 cm dužine.
Arheološka iskopavanja u Kentu u Britaniji donela su otkriće velikih praistorijskih kamenih oruđa, piše u saopštenju.
Zaštitna iskopavanja su duboko u sedimentima doline Medvej otkrila pravo blago iz ledenog doba.
Među otkrivenim artefaktima bila su dva izuzetno velika kremena noža opisana kao „džinovske ručne sekire“. Istraživači veruju da se ova vrsta alata obično držala u ruci i koristila za kasapljenje životinja i sečenje mesa.
Dve najveće ručne kamene sekire pronađene na praistorijskom lokalitetu imaju karakterističan oblik sa dugim i fino obrađenim šiljastim vrhom i znatno debljom bazom.
„Ova oruđa opisujemo kao ‘divove’ kada su dugački preko 22 cm. I imamo dva u ovom rasponu veličina. Najveći, kolosalnih dimenzija od 29,5 cm dužine, jedan je od najdužih ikada pronađenih u Britaniji” rekla je Leti Ingrej, arheolog sa Instituta za arheologiju UCL.
„Ove ručne sekire su toliko velike da je teško zamisliti kako su se mogle lako držati i koristiti.”
Možda su ova kamena oruđa imala više simboličnu funkciju, a manje praktičnu.
- Fascinantno kristalno oružje otkriveno u 5.000 godina starim grobnicama
- Arheolozi pronašli 600 oruđa od ospidijana 1.2 miliona godina starosti
Arheolozi nisu sigurni zašto su napravljeni ove velike kamene sekire i koja ljudska vrsta ih je tačno pravila.
Ovaj lokalitet potiče iz perioda rane praistorije Britanije kada su neandertalci počeli da se pojavljuju. Međutim, neandertalci su verovatno delili pejzaž sa drugim ranim ljudskim vrstama.
Dolina Medveja u to vreme je bila divlji pejzaž šumovitih brda i rečnih dolina. U dolini su živeli jeleni, konji i izumrli sisari poput lava i slona sa ravnim kljovama.
Istraživački tim sada radi na identifikaciji i proučavanju pronađenih artefakata kako bi bolje razumeo ko ih je stvorio i za šta su korišćeni.